Soçi mutabakatı kapsamında Kuzey Suriye'nin Kobane şehrinde gerçekleşen 4. Rusya-TSK ortak kara devriyesinde zırhlı araçları taşlayarak protesto eden halkın üzerine ateş açıldı. Bölgeden verilen... 4. Rusya-TSK devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı 4 sivil hayatını kaybetti
4. Rusya-TSK devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı 4 sivil hayatını kaybetti 4. Rusya-TSK devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı 4 sivil hayatını kaybetti

Rusya ile Türkiye arasında yapılan Soçi mutabakatı kapsamında bugün Kobane’de Rus ve TSK zırhlı araçları ile 4. ortak kara devriyesi yapıldı.

Zırhlı araçların geçişi sırasında ortak devriyeyi zırhlı araçları taşlayarak protesto eden sivil halkın üzerine ateş açıldı. Bölgeden verilen ilk bilgilere göre çok sayıda kişi yaralandı, 4 kişi ise hayatını kaybetti.

2’nci ve 3’üncü devriyelerde protesto edilmişti

Daha önce yine Kobane’de gerçekleşen 2. ortak kara devriyesi ve Qamişlo’da gerçekleşen 3. kara devriyesi halk tarafından zırhlı araçlara çürük meyve ve taş atarak protesto edilmiş ve bu devriyelerde de yaralanan ve hayatını kaybeden siviller olmuştu.