AKP yönetiminde olan Üsküdar Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler, seçim sürecinde belediye tarafından AKP’nin seçim kampanyası için çalıştırıldıklarını söyleyerek, “Bizi neden seçimden önce işten çıkarmadınız... AKP’li Üsküdar Belediyesi işçileri : “AKP’nin seçim kampanyasında çalıştırılıp atıldık”
AKP’li Üsküdar Belediyesi işçileri : “AKP’nin seçim kampanyasında çalıştırılıp atıldık” AKP’li Üsküdar Belediyesi işçileri : “AKP’nin seçim kampanyasında çalıştırılıp atıldık”

Üsküdar Belediyesi’nde çalışan 150 işçi 23 Ağustos’ta işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine belediye binası önünde işlerini geri isteme eylemi başlatan işçilerin eylemleri sürüyor. İşçiler bugün de belediye binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla işe iade talebinde bulundu.

Üsküdar Belediye Meclis üyeleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Genç İşçi Derneği üyelerinin de katıldığı açıklamada, işten çıkarılan işçilerin isimlerinin yazılı olduğu “Başkan baksana, kaç kişiyiz saysana” pankartı açıldı.

“Bizden kaçmayın bu sorunu çözün”

EHP Genel Sekreteri Emre Öztürk, belediye başkanının işten çıkarılan işçilerin sayısı hakkında yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “14 işçi işten atıldı diyorlar. Bu yalandır. Bakın pankartta da yazdık, bunlar sadece bizim ismini öğrenebildiklerimiz ama sayı çok daha fazla” diyerek tepki gösterdi. Atılan işçilerden Enver Ayvacı da belediye başkanına seslenerek, “Başkanım, bu sorunu çözün. Bizden kaçmayın. Acilen bir çözüm masası kurulmalı ve sorunumuz giderilmeli” dedi.

“Bizi iş başında içki içmekle itham ediyorlar”

İşçilerden Murat Baş da işe iade taleplerini yeniledi : “Bizleri iş başında içki içmekle itham ediyorlar. Sesimize kulak verin, karşımıza çıkın. Yalan söylemeyin. Maalesef her hafta başka bir yalan ile karşımıza çıkıyorsunuz. Biz artık ekmeğimizi işimizi istiyoruz.”

“Bizi neden seçimden önce değil sonra çıkardınız? “

İşten çıkarılan işçilerden Mustafa Kasap da seçim sürecinde belediye tarafından AKP’nin seçim kampanyası için çalıştırıldıklarını belirterek, “Bizi neden seçimden önce işten çıkarmadınız da şimdi çıkardınız?” diye sordu.

İşten atılanlar için ‘sarhoş’ denildiğini söyleyen Kasap, “Bizim sarhoş olduğumuza inanıyor musunuz?” diye sordu ve işten çıkarmalara karşı hukuki başvurularda bulunacaklarını söyledi.

İşsiz kaldık çocuklarımıza harçlık veremiyoruz

İşten atılan işçilerden Ercan Yılmaz ve Evin Çelik de söz alarak, işsiz kaldıkları için çocuklarına harçlık veremediklerini dile getirdi.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)