CHP Parti Meclis Üyesi Erdal Aksünger "PKK bir terör örgütüdür,PYD ise terör örgütü değil siyasi bir partidir." sözlerinden dolayı CHP yönetiminin hakkında inceleme başlatmasına... Aksünger: PYD siyasi bir partidir Türkiye’de HDP ne ise, Suriye’de PYD odur
Aksünger: PYD siyasi bir partidir Türkiye’de HDP ne ise, Suriye’de PYD odur Aksünger: PYD siyasi bir partidir Türkiye’de HDP ne ise, Suriye’de PYD odur

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger ile eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş hakkında yaptıkları açıklamaları neden göstererek inceleme başlattığını duyurmuşdu.

Erdal Aksünger hakkında başlatılan inceleme nedeni olarak CNN Türk’te katıldığı bir programda, “PKK terör örgütüdür. PYD konusunda ilk günden diyorum görüşülmesi gerekiyordu. Terör örgütü değil benim gözümde” demiş olması gösterildi.

“PYD terör örgütü değildir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi, yaptıkları açıklamaları neden göstererek Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger ile eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

Erdal Aksünger hakkında başlatılan inceleme gerekçesi, Aksünger’in CNN Türk’te katıldığı bir programda, “PKK terör örgütüdür. PYD konusunda ilk günden diyorum görüşülmesi gerekiyordu. Terör örgütü değil benim gözümde” ifadelerini kullanmış olması gösterildi.

“PYD ve YPG ayrıdır, PYD siyasi bir partidir”

Aksünger, partisi tarafından başlatılan incelemeyi PYD’nin Suriye’de siyasi bir parti olarak kurulduğunu söyleyerek şöyle değerlendirdi:

“PYD Suriye Demokratik Birlik Partisi adı altında 2003 yılında Esad döneminde kurulan bir siyasi partidir. YPG ise daha sonraki yıllarda İŞİD ile mücadele için kurulan silahlı bir örgüttür. PYD ve YPG ayrımı böyle ortaya çıkmıştır. 2015 yılına kadar terör örgütü olarak görülmeyen sözcüsü Salih Müslim’in Türkiye’ye gelip gittiği PYD, 7 Haziran’da AKP’nin tek başına iktidarı kaybettiği seçimlerin ardından terör örgütü ilan edilmiştir.”

“Türkiye Suriye’de emperyalistlerin yağmasına dur diyemedi”

“Türkiye’de HDP ne ise Suriye’de PYD de odur. Buradaki asıl problem Türkiye’nin bir emperyalist kuşatma altına giren Suriye halkı ile değil de ABD, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle işbirliği yapmasıdır. Türkiye Suriye krizinin ilk yıllarında emperyalistlerin yağmasına dur deseydi bu noktaya gelinmeyecekti.”

“Benim partim cemaate teslim oldu” eski Genel Başkan Yardımcısı hakkında da inceleme

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş hakkında ise Salı günü yine CNN Türk’te katıldığı bir programda, Fetullah Gülen cemaati hakkında bir konuşmada, “Hem MHP’yi takdir ediyorum hem de Fenerbahçe kulübünü… Maalesef benim partim teslim oldu. İktidarıyla muhalefetiyle o tuzağa karşı dik dursaydık 15 Temmuz darbe girişimi de olmayacaktı” dediği için inceleme başlatıldı.

Bunun üzerine programa telefonla bağlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “CHP ile FETÖ’nün aynı cümlede anılması bizim için zuldür. Yılmaz Bey’in eğer bir delili varsa, cevap vereyim. Herkes çok kahroldu” demişti.