Alman Haber Ajansı (DPA) IŞİD'in öldürülen lideri Ebubekir El Bağdadi'nin aile fertlerinin yakalanması ile ilgili açıklamalar yaptı. DPA açıklamasında Bağdadi'nin eşinin 2018'de Hatay'da... Alman Ajans : “Bağdadi’nin eşi 2018’de Hatay’da yakalandı”
Alman Ajans : “Bağdadi’nin eşi 2018’de Hatay’da yakalandı” Alman Ajans : “Bağdadi’nin eşi 2018’de Hatay’da yakalandı”

Alman Haber Ajansı DPA yaptığı açıklamada, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi‘nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi’nin 2 Haziran 2018’de 10 IŞİD’li ile birlikte Hatay’da yakalandığını ifade etti.DPA ayrıca , Esma’nın yakalandığı grubun içinde bir erkek, dört kadın ve altı çocuğun olduğunu, Esma’nın kimliğinin kısa bir zamanda tespit edildiğini ve Bağdadi’nin yönetim çevresi ile ilgili bir çok bilgi verdiğini belirtiyor.

Yakalananlar arasında Bağdadi’nin kızı da var

Yakalananlar arasında Bağdadi‘nin kızı Leyla Cebir’in bulunduğu, kızının kimliğinin DNA testi ile teyit edildiği belirtiliyor. DPA açıklamasında, yakalananların Türkiye’de bir geri gönderme merkezinde tutulduğunu da ifade ediyor.

Gözlemevi : Türkiye kontrolünde ki bölgelerde yüzlerce IŞİD’li var

Türkiye‘nin Bağdadi‘nin kız kardeşi, kız kardeşinin eşi ve gelininin Suriye‘nin kuzeyinde yakalandığına dair açıklamasını Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi doğrulamıştı. Gözlemevi Suriye‘nin kuzeyinde Türkiye destekli grupların kontrolünde ki bölgelerde hala yüzlerce IŞİD üyesi ve ailesinin yaşadığını öne sürmüş ve önümüzde ki günlerde Türkiye’nin yeni yakalama haberleri açıklayacağını tahmin ettiğini belirtmişti.

Kaynak : İz News