CHP'li Ataşehir Belediyesi'nden işten atılan işçiler : "Belediye Başkanı toplu iş sözleşmesinde altına imza attığı maddeleri uygulamıyor " Ataşehir Belediyesi İşçileri: Belediye Başkanı toplu iş sözleşmesinde altına imza attığı maddeleri uygulamıyor.
Ataşehir Belediyesi İşçileri: Belediye Başkanı toplu iş sözleşmesinde altına imza attığı maddeleri uygulamıyor. Ataşehir Belediyesi İşçileri: Belediye Başkanı toplu iş sözleşmesinde altına imza attığı maddeleri uygulamıyor.

CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan ve sekizinci günlerinde Belediye Binası önündeki direnişlerine devam eden işçilerden Melike Şahin, direniş sürecini ve yaşadığı hukuksuzlukları Gazete Etik’e anlattı.

Şahin sözlerinde: “Sendikamızın, Belediye Başkanı ile yapmış olduğu toplu iş sözleşmesindeki maddeler uyarınca İşyeri Sendika Temsilcilerimizin görev yerleri ne gerekçe ile olursa olsun değiştirilmeyecekti. Lakin bizzat Belediye Başkanının da altında imzası olduğu toplu iş sözleşmesi yok sayılarak hem temsilcilerimizin görev yerleri değiştirilmiş, hem de bu hukuksuzluğa tepki gösteren sendika üyesi işçiler hiçbir gerekçe gösterilmeden ve herhangi bir yasal tutanak veya soruşturma olmadan işlerine son verilmiştir. Bu bir işçi kıyımıdır.” dedi.

Zabıtalar kamu hizmetinde kullanılması gereken araçları, işçilerin direniş alanına park edip atıl vaziyette bırakıyorlar. Polis, Kürtçe müzik dinlenilmesine izin vermeyip, müziklere müdahale ederek kapattırıyor.

Direnişteki işçiler sadece Belediye Başkanı tarafından değil, kamu görevlileri tarafından da pes dedirten uygulamalara maruz kalıyorlar. Zabıtaya ait 1 adet Trafik Ekip Aracı ile 1 adet Panelvan Personel Taşıyıcı Araç kamu hizmetinde kullanılması gerekirken, nedeni bilinmeyen bir şekilde direnişin başladığı günden bugüne direniş alanının önünü kapatacak şekilde ve atıl vaziyette bekletiliyor. Yine işçilerden Kürtçe müzik dinlemek isteyenler de Polis tarafından Kürtçe müzik dinleyemeyecekleri, sadece Türkçe müzik açmaları şeklinde uyarılar alıyorlar!

Sekizinci günde Ezilenlerin Sosyalist Partisi, ODAK Dergisi ve Anarşistlerden ziyaret, yoldan geçen Katı Atık Emekçisi göçmen çocuk işçiden ve sevimli köpekten destek.

Bugün sekizinci günü dolan direniş ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve partililer, ODAK Dergisi Yazarları ile Anarşistler tarafından ziyaret edildi. Ayrıca yoldan geçen Katı Atık Emekçisi göçmen çocuk işçi ve Ataşehir Belediyesi önünü yuvası haline getirmiş sevimli köpeğin desteği de renkli görüntüler yarattı. İşçiler direnişe saat 17:00 itibariyle mesai saatinin bitimine müteakip, yarın kaldığı yerden devam etmek üzere halaylar eşliğinde bugünlük son verdiler.