Erdoğan ve Pence başkanlığında gerçekleştirilen toplantının sonrasında "ateşkes" anlaşmasına varıldığının açıklanmasına rağmen Resulayn'a yönelik TSK ve ÖSO saldırıları devam ediyor Ateşkes anlaşmasına rağmen Resulayn’da çatışmalar devam ediyor
Ateşkes anlaşmasına rağmen Resulayn’da çatışmalar devam ediyor Ateşkes anlaşmasına rağmen Resulayn’da çatışmalar devam ediyor

Dün akşam saatlerinde Erdoğan ve Pence başkanlığında gerçekleştirilen Amerikalı ve Türkiyeli heyetlerin yaptığı toplantı sonrasında “ateşkes” anlaşmasına varıldığı açıklanmıştı. Toplantı sonucunda SDG’nin alandan çekşlmesi için 120 saatlik süre tanınacağı duyurulmuştu.

Yerel kaynaklar, “Ateşkes” anlaşmasına rağmen Resulayn’a yönelik TSK ve ÖSO saldırılarının devam ettiğini söylüyor.

Resulayn’da bir çok noktada drone ve top saldırıları ile taciz atışlarının sürdüğü belirtilirken, bölgedeki tek hastanenin de saldırı altında olduğu bildirildi. Yerel kaynaklar kuşatma altındaki Resulayn’a ilaç,doktor ve ambulans ulaştırılamadığını söylüyor.

Lübnanlı El Mayadin Televizyonu’da Resulayn’da çatışmaların devam ettiğini doğrulayan haberinde, bölgenin yoğun bombardıman altında olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı işgal operasyonunda en şiddetli çatışmalar Resulayn’da yaşanmış fakat kent merkezindeki SDG direnişi kırılamamıştı.

SDG: Eğer saldırılar devam ederse cevap veririz

ANHA’nın haberine göre Resulayn’daki SDG Komutanlığı, TSK ve MSO’nun “ateşkes” anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi. Komutanlığın yaptığı açıklamada, “Eğer saldırılar devam ederse, kendimizi savunma hakkımızı kullanırız ve saldırılara şiddetle cevap veririz” denildi.

AFP: TSK’nın hava saldırılarında 5 sivil hayatını kaybetti

AFP’nin haberine göre, TSK’nın Resulayn’a yönelik hava saldırısında sivilleri taşıyan konvoy hedef alındı. 5 kişi hayatını kaybetti. Yerel kaynaklar da saldırıyı doğruluyor.