Avustralya'da Eylül ayından bu yana devam eden yangınlarda 9 milyon dönüm orman yok oldu ve 500 milyona yakın hayvan hayatını kaybetti. Avustralya’da yangınlarda 500 milyona yakın hayvan hayatını kaybetti
Avustralya’da yangınlarda 500 milyona yakın hayvan hayatını kaybetti Avustralya’da yangınlarda 500 milyona yakın hayvan hayatını kaybetti

Avustralya’da Eylül ayından bu yana devam eden yangınların, yaklaşık 500 milyon hayvanın hayatına mal olduğu tahmin ediliyor. En ağır bedeli ödeyen türlerden biri, koalalar.

Sydney Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, Avustralya’nın ormanlarında Eylül ayından devam eden yangınlar 480 milyon canlının hayatına mal oldu. Ölen canlılar arasında 8 bin koala olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu rakam, yangınların kıyı şeridi boyunca devam ettiği Yeni Güney Galler eyaletindeki koala nüfusunun üçte birini temsil ediyor.

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, yangınlarda ne kadar canlının öldüğünü anlayabilmek için alevlerin dinmesi gerektiğini söyledi.

Koalalar, yavaş hareket ettikleri ve yangınların kısa süre yayıldığı yoğun ormanlık alanlarda yaşadıkları için en yüksek risk altında olan canlılardan biri. İtfaiyeciler bugüne kadar müdahale ettikleri alanlarda birçoğu yanarak veya susuzluktan ölmüş birçok koala buldu.

Doğa Koruma Konseyi’nden Mark Graham, “alevlerin çok yüksek sıcaklığa ulaştığını ve büyük bir hızla yayıldığını, aynı zamanda çok geniş bir alanı etkilediklerini” belirtti. Bu sebeplerden, yanarak yok olan birçok hayvanın kalıntısını bile bulmak mümkün olmayacak.

Vahşi doğa ekipleri kolaların yanı sıra kanguru, possum ve keseli sansar gibi birçok havyan türünün alevlerden kaçmakta zorlandığını belirtti.

Yaşanan facianın kayıpları giderek artarken, yaraları sarmak için yapılan çalışmalar da güç kazanıyor. Yeni Güney Galler’de yer alan Port Macquarie Koala Hastanesi 1,5 milyon dolar bağış toplayarak yangından kurtarılan koalaları tedavi ediyor.

9 milyon dönüm orman yok oldu

Avustralya’nın altı eyaletinde devam eden yangınlar, ülkenin ekolojik sistemine çok ağır darbe vurdu. Her sene yaşanan çayır yangınlarının bu sene kontrol çıkmasının, tüm eyaletlerde sıcaklığın 40 dereceye ulaşan aşırı sıcaklardan kaynaklandığı belirtildi.

Meteorologlar, aşırı sıcakların sebenin Hint Okyanusu Dipol’ü (IOD) adı verilen iklim sistemine bağlıyor. Hint Okyanusu’nun yüzeyindeki sıcaklığın artarak azalmasının, Avustralya iklimi üzerinde ciddi bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

Hawaii’deki tatilinden dönen Avustralya Başbakanı Scott Morrison aylar sonra yangın hakkında ilk kez açıklama yaparken, medya ve kamuoyunun tepkisini çekti.

Kaynak : Dijitalx