Selahattin Demirtaş, Abdullah Zeydan hakkında önce tahliye daha sonra ise tutukluluğuna devam kararı verilmesine avukatları aracılığı ile twitterdan paylaştığı fotoğraf ve yazı ile tepki... Demirtaş : “Hukuk yok, kanun yok ama yoldaşlık var,dayanışma var özgürlükte bir gün olacak”
Demirtaş : “Hukuk yok, kanun yok ama yoldaşlık var,dayanışma var özgürlükte bir gün olacak” Demirtaş : “Hukuk yok, kanun yok ama yoldaşlık var,dayanışma var özgürlükte bir gün olacak”

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş avukatları tarafından kullanılan Twitter hesabından koğuş arkadaşı Abdullah Zeydan’la birlikte cezaevinde çekildikleri bir fotoğrafı paylaşarak “Hukuk yok, kanun yok, adalet hiç yok. Ama yoldaşlık var, dayanışma var, umut var, direnç var. Özgürlük de elbet bir gün olacak” dedi.

Zeydan ve Demirtaş, 4 Kasım 2016’da gözaltına alınmış, ardından da tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne konmuştu. Demirtaş‘ın Zeydan‘ın tahliyesine ilişkin son kararın ardından yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Bizler üzerinde yürütülen sürecin yargıyla, adaletle, hakikatin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir süreç olmadığını, siyasi hedeflerine ulaşmak için, HDP’yi tasfiye etmek için yargının AKP tarafından sopa olarak kullanıldığı, siyasi rakibimiz tarafından rehin alındığımızı hep söylüyorduk.

“Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. Fakat geldiğimiz noktada, kimi gönüllü, kimi tehditle, AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir. Önümüzdeki ilk seçimde tüm bu zulmün, hukuksuzluğun hesabını halkımız sandıkta soracaktır. Tarihin her döneminde barış, demokrasi, eşitlik mücadelesi verenler bedel ödemiştir. Fakat sonunda kazanan hep onlar olmuştur. Şimdi de öyle olacak.

AKP’nin zulmüne maruz kalan tek kişi ben değilim. Bugün binlerce HDP’li, barış annesi, toplumun muhalif kesimleri bu zulümle karşı karşıyadır, bilinmelidir. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenlerin gücü zalimlerin gücünden daha fazladır. Bu gerçeklikle haklı barış, demokrasi, eşitlik mücadelemi, partime ve asil halkımıza daha da adanmış bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.”