Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve geçtiğimiz günlerde kalp spazmı geçiren HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sağlık durumuyla ilgili açıklamalar yaptı. Demirtaş “Sağlığım... Demirtaş, sağlık durumuyla ilgili konuştu: “İyi değilim”
Demirtaş, sağlık durumuyla ilgili konuştu: “İyi değilim” Demirtaş, sağlık durumuyla ilgili konuştu: “İyi değilim”

Geçtiğimiz hafta cezaevinde geçirdiği rahatsızlıktan dolayı bilinci kapanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Evrensel gazetesine verdiği  röportajda sağlık durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Sağlığım çok iyi değil maalesef”

Evrensel gazetesinden Meltem Akyol’un sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Sağlığım çok iyi değil maalesef. Avukatlarım ve milletvekilleri konunun detaylarını açıkladılar. O günden bu yana yeni bir gelişme yok. Zaman zaman göğsümdeki sancı nüksediyor, nefes alışverişimi zorluyor. Tetkikler devam ediyor. Henüz bir teşhis konulamadı” dedi

“Sağlık durumumu dışarıya geç iletmek benim kararımdı”

Yaşadığı sağlık sorunu sonrası HDP ile aralarında kriz olduğu yönündeki iddialara cevap veren Demirtaş, “Sağlık durumumu dışarıya geç iletmek benim kararımdı. HDP’nin bu nedenle haberi olmadı. Bunca sorunun ve hasta tutsağın olduğu bir dönemde gerçekten de sağlık meselem gündem olsun istemedim. Bakın, daha bu hafta Urfa Cezaevi’nde 64 yaşındaki Emine Aslan Aydoğan, hasta bir tutsak yaşamını yitirdi. Emine anaya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza da baş sağlığı dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

‘Erken seçim için ittifaklar ve ilkeleri netleştirmek gerekli”

Demirtaş, HDP’nin erken seçim çağrılarıyla ilgili de “HDP erken seçim çağrısı yaptı ve bence ilk adım olarak bu doğruydu. Şimdi bunun devamını getirmek ve seçime nasıl, hangi ittifaklar ve hangi ilkelerle gidileceğini netleştirmek, bunun için asgari bir demokrasi programı ilan edip hayata geçinceye kadar faşizme karşı her yerde mücadeleyi örgütlemek gerekir. Yoksa HDP istedi diye erken seçim olmayacak. Ama halkın önüne somut bir program ve demokrasi blokunun ilanı ile çıkılıp konferanslar, mitingler, yürüyüşler ve yaratıcı sivil itaatsizlik eylemleriyle kitle desteği görünür kılınırsa (Ki çok fazla destek olacaktır) erken seçim çağrısı daha anlamlı hale gelir ve karşılık da bulur” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İz News