Demirtaş'ın avukatlarından Mahsuni Karaman, Demirtaş'ın sağlık durumunun şu an için iyi olduğunu ancak tekrarlanabileceğini söyledi. Karaman, "Bizim avukatları olarak hukuksal ve ahlaki görevlerimiz var.... Demirtaş’ın avukatı: “Kalp krizi riski yüksek”
Demirtaş’ın avukatı: “Kalp krizi riski yüksek” Demirtaş’ın avukatı: “Kalp krizi riski yüksek”

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, üç yıldır tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor ve geçtiğimiz günlerde rahatsızlanmıştı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi edilip, yeniden cezaevine götürülmüştü.

Demirtaş’ın avukatlarından Karaman, Demirtaş’ın sağlık durumunun şu an için iyi olduğunu ancak tekrarlanabileceğini söyledi.

Siyasi isimler bu durumun hesabını veremezler

Demirtaş’ın rahatsızlığının kalp damarlarının ani büzüşmesinden kaynaklı olduğunu söyleyen Karaman, “Hekimlere göre problemin tekrarlanma riski var. Bu durumun hapishane koşullarında tekrarlanması halinde ölümcül riskler doğurabilir. Siyasi isimler, hukuken ve siyasi olarak olası bir ölümcül durumun hesabını veremezler, ihtarda bulunmalıyız” dedi.

T24’ten Şirin Payzın’a açıklamalarda bulunan Karaman, Demirtaş‘ın sağlık sorunları nedeniyle tahliye talep etmediğini anımsattı.

Demirtaş talep etmese de biz tahliyesini talep ediyoruz

Karaman, “Bizim avukatları olarak hukuksal ve ahlaki görevlerimiz var. Kendisi talep etmese de biz tahliyesini tabii ki de talep ediyoruz. Hiç içeride olmamalıydı. Şu an tabii ki de tahliye edilmeli. Girişimlerimiz var” ifadelerini kullandı.

3 yıldır tutuklu bulunan Demirtaş’ın bu süreçte yaşadıklarının kendisinde tahribata yol açtığını ifade eden Karaman, “Zaten tutuklanmamalıydı, şu ana kadar da tutuklu bırakılmamalıydı. Suçsuzluğu nedeniyle kendisinden özür dilenerek tahliye edilmeliydi. Demirtaş’ın sağlık durumu böyleyken tutuklu kalması, yaşam hakkına yönelik kasıtlı bir müdahale olarak sayılabilir. Hukuki ve siyasi sonuçları ağır olabilir” diye konuştu.