Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayında konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmada, "Gerekirse Tel Abyad ile Resulayn arasında mülteci şehri kuracağız" dedi. Erdoğan : “Gerekirse Tel Abyad – Resulayn arasında bir mülteci şehri kuracağız”
Erdoğan : “Gerekirse Tel Abyad – Resulayn arasında bir mülteci şehri kuracağız” Erdoğan : “Gerekirse Tel Abyad – Resulayn arasında bir mülteci şehri kuracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuştu.  Erdoğan konuşmasında, ”Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık. Gerekirse Tel Abyad ile Resulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız” açıklamasında bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasında ön plana çıkanlar :

”Türkiye sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlığı önceliklerimiz arasında ilk sıraya çıkardık. Hemen kolları sıvayıp tüm dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik.

Hedeflediğimiz düzeyde sağlık hizmeti vermeyi başardık. Bugün çok sayıda ülke sağlık sistemimizi inceliyor. Bir önceki ABD Başkanı Obama kendi ülkesinde bizim sağlık reformunun çok küçük bir kısmın gerçekleştirmeye çalıştı ama başarısız oldu bana da sordu.

Ülkemizdeki sığınmacıların hepsi de tüm şehirlerimizdeki sağlık kurumlarından hizmet alabiliyor. Gıdadan barınmaya eğitimden istihdama kadar her konuda ülkemizdeki sığınmacıları insani şartlarda yaşatma gayretindeyiz. Kimse bizi sınırlarımızı açmaya zorlamamıştır. Tarihimizden dolayı biz bu insani duruşu sergiledik. Asıl üzücü konu tek başına bırakılmamızdır. AB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımıza gelen destek 3 milyar avro. Bizim 8,5 yıldır yaptığımız harcama 40 milyar doları aşmıştır.”

“Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık”

Erdoğan konuşmasına , “Uzun uğraşlar ve fedakarlıklar neticesinde Suriye’de oluşturduğumuz güvenli bölgeler, bugün ülkedeki en huzurlu ve yaşanabilir yerlerdir.Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık. Gerekirse Tel Abyad ile Resulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız.” diyerek devam etti.