Suriye Cumhurbaşkanı Esad, İdlip ziyaretinde Şam ve Kürtler arasındaki askeri anlaşmanın siyasi bir karar değil “anayasal ve vatani bir görev” olduğunu belirtti ve “Türkiye’ye... Esad : “Türkiye’ye karşı direnen her grubu desteklemeye hazırız”
Esad : “Türkiye’ye karşı direnen her grubu desteklemeye hazırız” Esad : “Türkiye’ye karşı direnen her grubu desteklemeye hazırız”

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, dün (21 Ekim) İdlip’in El-Habit kasabasında Suriye ordu birliklerine yaptığı ziyarette Kürtlerle yapılan anlaşmaya dair açıklamalarda bulundu.

“Erdoğan hırsızdır”

Suriye haber ajansı SANA’nın haberine göre, “Erdoğan hırsızdır… O, ülkemizin fabrikalarını, buğdayını ve petrolünü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor” diyen Esad, Suriye’nin kuzeyindeki saldırı başladıktan hemen sonra bölgedeki çeşitli siyasi ve askeri güçlerle irtibata geçtiklerini kaydetti.

Esad, Kürtlere atfen “Biz de [Türkiye’ye karşı] direnen herhangi grubu desteklemek için hazır olduğumuzu söyledik. Bu bir siyasi karar değil, anayasal ve vatani bir görev. Eğer bunu yapmasaydık, bu toprakları hak etmezdik” dedi.

“Kürtler sınırların korunması için uzun zamandır güvence veriyor”

Sputnik’in haberine göre ise Esad, Kürtlerin çok uzun süredir Şam’a, Suriye’nin kuzeyini korumaya hazır olduklarına dair güvence verdiğini ancak Türkiye’nin sadece birkaç gün içinde bazı kentleri ele geçirdiğini vurguladı.

Suriye’deki kaos ve terörü sonlandırmanın ana unsuru İdlip için verilen mücadele” diyen Esad, sözlerinin devamında “Suriye’nin tüm bölgeleri aynı derecede önemli, ancak askeri duruma bağlı olarak bazı bölgelere öncelik veriliyor” dedi.

Kaynak : Sendika.Org