Irak’ta ABD’nin Balad Askeri Üssü yakınlarına füze atıldı

Irak’ın Selahattin Eyaleti’nin Duceyil kasabasında ABD Balad Askeri Üssü’nün yakınlarına roket düştü.

DEVAMINI OKU
Bağdat’ta içinde ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu alana füze saldırısı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Yeşil Bölge olarak adlandırılan ve içerisinde ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu bölgeye füze saldırıları yapıldı. Ayrıca ABD Büyükelçiliği karşısında yer alan içinde sivillerinde bulunduğu bir eve füze düştüğü ifade edildi.

DEVAMINI OKU
Irak Hizbullahı’ndan Kürtlere tehdit :”Bağdat’a giremezsiniz”

Ketaib Hizbullah (Irak Hizbullahı)  ‘Kürtleri ABD güçlerinin ülkede kalmasını desteklemeleri halinde Bağdat’a girmelerine izin vermemekle’ tehdit etti.

DEVAMINI OKU
Sadr tüm Şii milisleri ABD’ye karşı direnişe çağırdı

Irak Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr Irak’ta bulunan tüm direnişçileri (Şii milisleri) ABD’ye karşı toplanmaya ve uluslararası direniş gücünü oluşturmaya çağırdı.

DEVAMINI OKU
Irak Parlamentosu’ndan karar : ABD güçleri ülkeden çıkarılacak

Irak parlamentosu, Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’in ABD tarafından Bağdat’ta öldürülmesinin ardından, ülkedeki Amerikan askerlerinin çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

DEVAMINI OKU
Suriye – Irak sınırında hava saldırısında Irak Hizbullahı hedef alındı iddiası

Suriye – Irak sınırında ki El Kaim bölgesinde Irak Hizbullahı’nın hava saldırıları ile hedef alındığı iddia edildi.

DEVAMINI OKU
ABD’nin Musul’da bulunan Kindi Askeri Üssü’ne havan topu saldırısı

ABD’nin Salahaddin’de bulunan Beled Askeri Üssü ve Bağdat’ta bulunan ABD Büyükelçiliği’nden sonra Musul’da bulunan Kindi Askeri Üssü’ne de havan topları ile saldırı yapıldığı iddia edildi.

DEVAMINI OKU
Hizbullah : “Irak güvenlik güçleri ABD üslerinden 1 km uzak dursun”

Irak Hizbullahı komutanı, “Irak güvenlik güçleri pazar akşamından itibaren ABD üslerinden en az 1 km uzak dursun” dedi.

DEVAMINI OKU
Irak’ta ABD üssüne füzeli saldırı

Irak’ın Salahaddin vilayetinde bulunan Beled ABD Askeri Üssü’ne ve Bağdat’ta bulunan ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi.

DEVAMINI OKU
ABD saldırıları sonrası Irak’tan ABD’ye askeri misilleme

ABD’nin İran Devrim Muhafızları – Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Irak’ta öldürmesi ve Taji’de Haşdi Şabi’ye ait 2 aracı vurmasının ardından, Irak’ta ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Güçleri’nin, Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Adil Abdülmehdi’nin onayı olmadan hiçbir eylem yapmamasına karar verildi.

DEVAMINI OKU
ABD’den Irak’ta bulunan vatandaşlarına çağrı

ABD, İran Devrim Muhafızları – Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası Irak’ta bulunan vatandaşlarının ülkeyi terk etmesini istedi.

DEVAMINI OKU
Mukteda el Sadr, Mehdi Ordusu’nun yeniden kurulması talimatı verdi

Mukteda el Sadr, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Irak’ın işgali sırasında ABD’ye karşı savaşması için oluşturulan Mehdi Ordusu’nun yeniden kurulması talimatı verdi. Ayrıca Haşdi Şabi ise ABD’ye karşılık için ‘hazır olun’ tamilatı verdi.

DEVAMINI OKU
ABD Kongre üyeleri: Beyaz fosfor kullanımı araştırılsın

ABD Kongresi’nin üç üyesi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonunda beyaz fosfor kullanılıp, kullanılmadığının araştırılmasını istedi. Kongre üyeleri, iddia edilen saldırıdan sonra Türkiye’nin OPCW’ye yaptığı bağışı hatırlattı.

DEVAMINI OKU
BM: Irak’taki eylemlerde 424 kişi öldü

Birleşmiş Milletler (BM)’nin açıkladığı rapora göre Irak’ta hükümet karşıtı protestoların başladığı 1 Eylül gününden bugüne toplam 424 kişi hayatını kaybetti, 8 bin 758 kişi de yaralandı.

DEVAMINI OKU
Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Suriye’de oluşturulan ‘güvenli bölge’ye 1 milyon kişinin yerleştirileceğini açıklamasının ardından SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani Twitter sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarla cevap verdi. Kobani, “Erdoğan’ın açıklamaları tehlikeli” diyerek ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı.

DEVAMINI OKU
Mukteda es-Sadr’ın evine İHA’lı saldırı

Irak’ta eylemler,ölümler ve yaralanmalar artarak devam ederken Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın Necef’teki evine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendiği bildirildi. Ayrıca Irak’ın Bağdat şehrinde 21 kişinin ölümüne 123 kişinin de yaralanmasına yol açan saldırının Haşdi Şabi’nin bileşenlerinden Irak Hizbullahı tarafından yapıldığı ortaya çıktı

DEVAMINI OKU
Irak’ta 12 saatte 21 eylemci öldürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta kimliği belirsiz silahlı kişilerce açılan ateşte 21 gösterici hayatını kaybetti, 123 kişi de yaralandı.

DEVAMINI OKU
Irak İstihbarat Şefi : IŞİD’in en iyi bombacıları Türkiye’de

CNN International ‘e konuşan Irak askeri istihbarat şefi Saad El Ellak, IŞİD yöneticilerinin ve en iyi bombacılarının büyük miktarlarda nakit paraya erişimleri olduğunu ve Türkiye’de “yeni hücreler oluşturduklarını” öne sürdü.

DEVAMINI OKU
IŞİD’den ayrılıp SMO’ya katıldığı belgelenen cihatçı sayısı 84’e çıktı

Türkiye’nin Doğu ve Kuzey Suriye’ye başlattığı operasyonda desteklediği ve birlikte hareket ettiği Suriye Milli Ordusu’nda (SMO) yer alan ve IŞİD’in eski yöneticileri olduğu belgelenen kişi sayısı 77 olarak açıklanmıştı. Bugün 7 kişinin daha ismi, daha önce IŞİD’de bulunduğu üst düzey görevler ve görev yaptığı yerler açıklandı ve sayı 84’e çıkmış oldu.

DEVAMINI OKU
Barzani :”Türkiye’nin Suriye’deki Kürtler ile değil PKK ile bir sorunu var

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, “Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerle değil, PKK ile sorunu var. Maalesef, PKK Suriyeli Kürtler üzerinden meşruluk kazanmak istedi. Orada Kürtlerin başına gelen bu felaket de bu yanlış siyasetin bir sonucu oldu” dedi

DEVAMINI OKU