Hafter, Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını kabul etmedi

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, Rusya ve Türkiye’nin ateşkes çağrısını reddettiğini ve Trablus operasyonlarının devam ededceğini açıkladı

DEVAMINI OKU
Trump :”NATO’dan Orta Doğu’ya daha fazla müdahil olmasını isteyeceğiz”

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Irak’ta ABD üslerine saldırması sonrası açıklamalarda bulundu. Trump, “Hiçbir Amerikan askeri dün zarar görmedi. Bütün askerler güvende. Üssümüzde çok az hasar var. Herşeye hazırız. İran’a daha fazla ekonomik yaptırımlar uygulayacağız” dedi.

DEVAMINI OKU
Suriye ordusu, İdlip’te TSK gözlem noktasının çevresini bombaladı

İdlip’in güneyinde operasyonlarına Rusya ile birlikte devam eden Suriye ordusunun, M5 otoyolu üzerindeki Ma’ar Hattat köyünde bulunan TSK gözlem noktasının çevresini bombaladığı bildirildi.

DEVAMINI OKU
General Hafter Libya halkını Türkiye askerlerine karşı silahlı direnişe çağırdı

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu halkı Türkiye askerlerine karşı silahlı direnişe çağırdı.

DEVAMINI OKU
ABD saldırısı sonrası İran’dan ilk açıklama: “ABD tüm sonuçlara hazır olmalı”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacak” dedi.

DEVAMINI OKU
Trump, Türkiye’ye uygulanacak yaptırım tasarısını onaylayacağını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, içerisinde Türkiye’ye yaptırımların da yer aldığı 2020 savunma bütçesini bugün imzalayacağını açıkladı.

DEVAMINI OKU
ABD Kongre üyeleri: Beyaz fosfor kullanımı araştırılsın

ABD Kongresi’nin üç üyesi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonunda beyaz fosfor kullanılıp, kullanılmadığının araştırılmasını istedi. Kongre üyeleri, iddia edilen saldırıdan sonra Türkiye’nin OPCW’ye yaptığı bağışı hatırlattı.

DEVAMINI OKU
Erdoğan :”İdlib’den 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Milli Ordusu ve Heyet Tahrir El Şam kontrolünde bulunan ve Suriye rejimi ve Rusya’nın operasyon başlattığı Suriye’nin İdlib kentinden 50 bin kişinin Türkiye’ye doğru geldiğini söyledi.

DEVAMINI OKU
ABD Senatosu Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı onayladı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesi nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Tasarı Senato Genel Kurulu’na gidecek eğer kurulun 3’te 2’si tasarıya evet oyu verirse Trump’ın veto hakkı bulunmuyor.

DEVAMINI OKU
Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Suriye’de oluşturulan ‘güvenli bölge’ye 1 milyon kişinin yerleştirileceğini açıklamasının ardından SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani Twitter sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarla cevap verdi. Kobani, “Erdoğan’ın açıklamaları tehlikeli” diyerek ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı.

DEVAMINI OKU
Suriye heyeti Qamişlo’da Salih Müslim ile görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Al Masdar gazetesi Suriye rejimine ait bir heyetin Qamişlo (Kamışlı) ‘ya giderek Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kolu durumundaki Suriye Demokratik Konseyi’nden (SDK) kalabalık bir heyetle görüştüğünü, görüşmede SDK heyetine Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim’in başkanlık ettiğini açıkladı.

DEVAMINI OKU
Rusya İdlib’i ,Türkiye Suriye rejimine ait füze rampalarını bombaladı

Rusya savaş uçakları sabah saatlerinde İdlib’in güney kırsalında bulunan Termla ve Sutuh ad Dayr köyünü bombaladı. Rusya’nın İdlib’i bombalamasından saatler sonra TSK savaş uçakları Resulayn’ın doğusundaki Dardara köyündeki rejime ait füze rampalarını vurdu.

DEVAMINI OKU
4. Rusya-TSK devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı 4 sivil hayatını kaybetti

Soçi mutabakatı kapsamında Kuzey Suriye’nin Kobane şehrinde gerçekleşen 4. Rusya-TSK ortak kara devriyesinde zırhlı araçları taşlayarak protesto eden halkın üzerine ateş açıldı. Bölgeden verilen ilk bilgilere göre çok sayıda kişi yaralandı ve 4 kişi hayatını kaybetti

DEVAMINI OKU
CHP’li Ali Şeker : “SMO’nun savaş suçları Türkiye’nin karşısına çıkacak”

Kuzey ve Doğu Suriye’ye  dönük operasyonda SMO’nun işlediği savaş suçlarının ileride Türkiye’nin karşısına çıkacağını söyleyen CHP Milletvekili Ali Şeker, “Bu operasyonlarla birlikte bu grupların sorumlulukları Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir” dedi. 

DEVAMINI OKU
TSK ve Rusya’nın 3’üncü ortak devriyesi : Qamişlo halkı askeri araçları taşladı

Türkiye ve Rusya’nın ateşkes anlaşması ve Soçi mutabakatı kapsamında Qamişlo’da üçüncü devriyeye çıkan TSK ve Rus askeri araçları yine bölge halkının taşlı protestosu ile karşılaştı.

DEVAMINI OKU
Erdoğan ölen SMO’lu cihatçılar için şehit dedi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamalarda ölen SMO’lu cihatçılar için ‘şehit’ ifadesini kullandı.

DEVAMINI OKU
Mevlüt Çavuşoğlu hakkında büyük yolsuzluk iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir bakanın adının bazı uluslararası yasa dışı uygulamalara karıştığını öne sürmüştü. Bu iddianın ardından yeni bir iddia ortaya atılarak bu kişinin Mevlüt Çavuşoğlu olduğu söylendi ve iddialarla ilgili detaylar verildi.

DEVAMINI OKU
Barzani :”Türkiye’nin Suriye’deki Kürtler ile değil PKK ile bir sorunu var

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, “Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerle değil, PKK ile sorunu var. Maalesef, PKK Suriyeli Kürtler üzerinden meşruluk kazanmak istedi. Orada Kürtlerin başına gelen bu felaket de bu yanlış siyasetin bir sonucu oldu” dedi

DEVAMINI OKU
Kobane’de halk ortak devriye yapan TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşladı

Soçi mutabakatı kapsamında ikinci Rusya-TSK ortak devriyesi Kobane’de gerçekleşti. Ortak devriye gerçekleşirken halk zırhlı araçlara taş ve çürük meyve atarak tepki gösterdi.

DEVAMINI OKU
Esad: “Düşmanımız Türkiye değil Erdoğan, o üst düzey bir politik haydut”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Erdoğan’a yönelik “hırsız” ithamını yineledi. Esad, “Türkiye ile ikisi Keseb’de ikisi Rusya’da olmak üzere Rusya arabuluculuğunda dört toplantı yaptık, bunlar verimli toplantılar değildi” dedi. Rusya-Türkiye anlaşmasının geçici olduğunu belirten Esad, Kürtlerle Suriye devletinin ilişkilerinin de çoğunlukla iyi olduğunu söyledi.

DEVAMINI OKU