Hafter, Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını kabul etmedi

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, Rusya ve Türkiye’nin ateşkes çağrısını reddettiğini ve Trablus operasyonlarının devam ededceğini açıkladı

DEVAMINI OKU
Demirtaş: “Bir suçlu varsa Cizre’de Sur’da o katliamları yapanlardır”

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 33 ayrı dosyanın birleştirildiği ana davası ikinci gününde devam ediyor. Selahattin Demirtaş savunmalarında çözüm süreci, hendekler, Barış Akademisyenleri, Ahmet Davutoğlu ve daha bir çok konu da açıklama yapıyor

DEVAMINI OKU
Libya’da Hafter Güçleri’ne bağlı uçaklar bir çok noktayı vurdu

Halife Hafter’in liderliğinde ki Libya Ulusal Ordusu savaş uçakları ve Birleşik Arap Emirlikleri uçakları, Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti kontrolünde ki bir çok noktayı vurdu.

DEVAMINI OKU
Libya ,Türkiye ile varılan askeri anlaşmayı iptal etti

Libya’nın doğusunda bulunan Temsilciler Meclisi, başkent Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac hükümeti ile Türkiye arasında yapılan askeri işbirliği anlaşmasını iptal eden bir karar aldı. Ayrıca Bingazi’de ki parlamento, oy birliğiyle Türkiye ile ilişkilerin kesilmesi teklifini de kabul etti. Ayrıca Temsilciler Meclisi anlaşmayı imzalayanlar hakkında vatana ihanet davası açılmasını öngören tasarıyı destekledi.

DEVAMINI OKU
Suriye ordusu, İdlip’te TSK gözlem noktasının çevresini bombaladı

İdlip’in güneyinde operasyonlarına Rusya ile birlikte devam eden Suriye ordusunun, M5 otoyolu üzerindeki Ma’ar Hattat köyünde bulunan TSK gözlem noktasının çevresini bombaladığı bildirildi.

DEVAMINI OKU
General Hafter’e bağlı uçaklar Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait noktaları bombalıyor

Libya’da Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu uçakları Türkiye destekli Milli Mutabakat Hükümeti kontrolünde olan bölgeleri bombaladı. Aynı zamanda daha önce halka silahlanma çağrısı yapan Hafter’in çağrısı karşılık buldu ve binlerce genç silahlandı.

DEVAMINI OKU
General Hafter Libya halkını Türkiye askerlerine karşı silahlı direnişe çağırdı

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu halkı Türkiye askerlerine karşı silahlı direnişe çağırdı.

DEVAMINI OKU
Libya’nın en büyük kabilesi Türkiye’ye karşı Hafter’in tarafına geçti

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafında yer alan 30 kabile taraf değiştirerek Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

DEVAMINI OKU
Tel Abyad’da halk cihatçıların infaz ve yağmalarına karşı sokağa çıktı

ÖSO,Tel Abyad’da aracına el konulmasına izin vermeyen Omar Hisên Hecî adlı sivili katletti. Hisên Hecî’nin katledilmesine tepki gösteren Tel Abyad halkı yağma ve infaza karşı sokağa çıkarak tepki gösterdi.

DEVAMINI OKU
Trump, Türkiye’ye uygulanacak yaptırım tasarısını onaylayacağını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, içerisinde Türkiye’ye yaptırımların da yer aldığı 2020 savunma bütçesini bugün imzalayacağını açıkladı.

DEVAMINI OKU
ABD Kongre üyeleri: Beyaz fosfor kullanımı araştırılsın

ABD Kongresi’nin üç üyesi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonunda beyaz fosfor kullanılıp, kullanılmadığının araştırılmasını istedi. Kongre üyeleri, iddia edilen saldırıdan sonra Türkiye’nin OPCW’ye yaptığı bağışı hatırlattı.

DEVAMINI OKU
Murat Kaya’nın eşi: IŞİD babamı, devlet eşimi öldürdü

Ağrı’nın Tutak ilçesinin Soğukpınar köyünde askerlerin başlattığı operasyonda öldürülen sivil Murat Kaya’nın Kobanêli olan eşi Zozan Mihyeddin, gözaltında bulunduğu 7 gün boyunca Suriye’ye gönderilmekle tehdit edildiğini söyledi. Eşinin komşularının evine götürülerek öldürüldüğünü anlatan Mihyeddin, “IŞİD Kobanê’de babamı, devlet ise eşimi öldürdü” dedi.  

DEVAMINI OKU
Esad :’Türkiye, petrol konusunda El Nusra, IŞİD ve ABD’nin suç ortağı’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fırat’ın doğusundaki petrolün ABD tarafından çalınarak Türkiye’ye satıldığını söyledi. Esad açıklamasında, Amerika bölgeye girmeden önce de El Nusra ve IŞİD’in kontrol alanlarında ki petrolünde yine Türkiye’ye satıldığını söyledi.

DEVAMINI OKU
Gelecek Partisi’nin ilk Belediye Başkanı :”Katılmak isteyenler var”

Ahmet Davutoğlu’nun Başkanı olduğu Gelecek Partisi kurulduğu gibi ilk belediyesini aldı. Yerel seçimlerde Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde bağımsız aday olarak kazanan Halil Kulak’ın Gelecek Partisi’ne katılması ile Gelecek Partisi ilk belediyesini almış oldu. Halil Kulak yaptığı açıklamada, “partiye katılmak istediğini belirten bazı belediye başkanları ve bürokratlar var” dedi.

DEVAMINI OKU
Demirtaş’tan Erdoğan’a : “Aliya İzzetbegoviç’in anılarını oku”

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tarafasız Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Demirtaş, “Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç’in anılarını okusun, onu da bölücü-terörist olmakla suçlamışlardı” dedi.

DEVAMINI OKU
ABD Senato’su ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını kabul etti.

Daha önce 3 kez Beyaz Saray’ın engellediği Ermeni Soykırımı tasarısı ABD Senatosu’nda kabul edildi.

DEVAMINI OKU
ABD Senatosu Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı onayladı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesi nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Tasarı Senato Genel Kurulu’na gidecek eğer kurulun 3’te 2’si tasarıya evet oyu verirse Trump’ın veto hakkı bulunmuyor.

DEVAMINI OKU
Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Suriye’de oluşturulan ‘güvenli bölge’ye 1 milyon kişinin yerleştirileceğini açıklamasının ardından SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani Twitter sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarla cevap verdi. Kobani, “Erdoğan’ın açıklamaları tehlikeli” diyerek ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı.

DEVAMINI OKU
Baluken: ‘Ya temel politikalar ya da iktidar değişecek’

Tutuklu bulunan HDP eski Milletvekili ve aynı zamanda HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken, 1+1 Forum’dan İrfan Aktan’ın sorularını yanıtladı. Baluken, çözüm sürecini, HDP’nin uğradığı baskıları, romanlarını ve sağlık durumunu değerlendirdi. Baluken “Ya temel politikalarda değişiklik olacak ya da iktidar değişecek” dedi.

DEVAMINI OKU
Suriye heyeti Qamişlo’da Salih Müslim ile görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Al Masdar gazetesi Suriye rejimine ait bir heyetin Qamişlo (Kamışlı) ‘ya giderek Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kolu durumundaki Suriye Demokratik Konseyi’nden (SDK) kalabalık bir heyetle görüştüğünü, görüşmede SDK heyetine Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim’in başkanlık ettiğini açıkladı.

DEVAMINI OKU