Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi. Alparslan Kuytul, Furkan Vakfı’na yönelik operasyon sonrası açılan dava nedeniyle 22 aydır cezaevinde bulunuyordu. Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul için tahliye kararı
Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul için tahliye kararı Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul için tahliye kararı

Bolu F Tipi Cezaevi’nde 22 aydır tutuklu bulunan Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi.  Kuytul hakkında ‘Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla dava açılmıştı.

Furkan Vakfı’nın kurucusu Kuytul’un tahliye kararı Kuytul’un resmi Twitter hesabından duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mahkemeden çıkan tahliye kararı; mütevazı, şeffaf ve saygın bir hayat yaşayarak ömrünü İslam’a ve ümmetin geleceğine adayan Alparslan Kuytul Hocaefendinin ve yine kendisi gibi hiçbir suça karışmamış talebelerinin herhangi bir suç örgütü ile irtibatlı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Furkan Vakfı‘nın tertemiz olduğu anlaşılmıştır. Hiçbir suçu olmadığı halde haksız yere 22 aydır cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocaefendinin maruz kaldığı tüm bu zulümleri, şiddetle kınıyor ve bu haksızlığı halkımızın vicdanına sunuyoruz.”

Alparslan Kuytul’un avukatından açıklama

Tahliye kararı sonrası Alpasrlan Kuytul’un avukatı Adem Tural açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklamada bulunan Tural, “Alparslan Kuytul Hoca savcının da tahliyeye ilişkin mütaalası sonucu Adana 4. ACM tarafından tahliye edildi, herkese hayırlı olsun.” dedi.

Av. Tural, mahkeme sonrasında Furkan Vakıf mensuplarına seslendi. Furkan Haber’in paylaştığı görüntülerde Tural’ın konuşmasından bir bölüm şu şekilde:

Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin ve savcının da tahliyeye ilişkin mütaalası sonucu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tahliye kararıyla beraber bu haksız tutukluluk sona erdi. Dileriz tekrar gerçekleşmez ve bu dava da en yakın zamanda beraatle sonuçlanarak Furkan Vakfı gönüllülerinin başta Alparlsan Kuytul hoca olmak üzere Furkan Vakfı yöneticilerinin temiz bir vakıf kurdukları bu temiz vakıf sonucunda hayırlı hizmetler yaparak Allah’ın rızasını kazanmak üzere çalışmalar yaptıkları bir kez daha ispatlanmış olur.