Irak’ın başkenti Bağdat’ta kimliği belirsiz silahlı kişilerce açılan ateşte 21 gösterici hayatını kaybetti, 123 kişi de yaralandı. Irak’ta 12 saatte 21 eylemci öldürüldü
Irak’ta 12 saatte 21 eylemci öldürüldü Irak’ta 12 saatte 21 eylemci öldürüldü

Londra merkezli Reuters’ın aktardığı habere göre Bağdat’ta ki Sinek ve Ahrar köprüleri yakınlarında kimliği bilinmeyen silahlı kişiler tarafından eylemcilere ateş açılması sonucu 21 kişi öldü, 123 kişi de yaralandı.

Irak İçişleri Bakanlığı ise ölü sayısının 4, yaralı sayısının ise 80 olduğunu ve olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Görgü tanıkları, plakasız sivil araçlarla olay yerine gelen silahlı grubun önce otopark binasını molotof kokteyli atarak ateşe verdiğini, ardından binada bulunan göstericilere ateş açmaya başladığını anlattı.

Kerbela kentinde de güvenlik güçlerinin eylemcilere müdahalesi sonucu en az 30 kişi yaralandı.

Irak İnsan Hakları Komisyonu, güvenlik güçlerinden göstericilerin can güvenliğini sağlamasını istedi.

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde 500 civarında kişi hayatını kaybetti, 20 bine yakın kişi de yaralandı.

Yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik ve temel hizmetlerin eksikliğinin protesto edilmesiyle başlayan gösterilerde İran’ın Irak üzerindeki nüfuzuna da karşı çıkılıyor. Yaşanan ölümler üzerine eylemciler Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin de istifasını istemiş ve Abdulmehdi’de istifa etmişti. Ancak eylemler halen devam ediyor.

Kaynak : İz News