İran'da akaryakıta yapılan yüksek oranda zam sonrası başlayan eylemlerde eylemciler Huzistan eyaletinde bulunan Merkez Bankası'na ait binayı ateşe verdi. İran Ulusal Güvenlik Konseyi ise... İran’da Merkez Bankası ateşe verildi,internete erişim engeli getirildi
İran’da Merkez Bankası ateşe verildi,internete erişim engeli getirildi İran’da Merkez Bankası ateşe verildi,internete erişim engeli getirildi

İran’da benzine yapılan yüzde 300 zam nedeniyle cuma günü başlayan eylemler devam ediyor. Şuana kadar 100’den fazla banka ve 50’den fazla dükkanın ateşe verildiği öne sürülen olaylarda, yaklaşık 1000’den fazla eylemci İran polisleri tarafından gözaltına alındı.

Polis araçları ve Besic karargahları yakıldı

Devam eden eylemlerde onlarca polis aracı ile Besic karargahları da yakıldı. (Besic, İran Devrim Muhafızları’nın bir alt koludur ve İran devletine çalışan bir milis gücüdür)

Ölü sayısı artıyor

Devam eden gösterilerde şuana kadar 12 kişinin öldüğü,yüzlerce kişinin ise yaralandığı belirtiliyor. Bazı kaynaklar ise ölü sayısının 30’un üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İnternet erişimi engellendi

İran başlayan eylemlerin giderek daha fazla yayılmasını engellemek ve olayların dış kamuoyuna yansımasını engellemek için  dün sabah saatlerinden itibaren internet hatlarını kesti. İnternet hatları kesildiği için bölgede devam eden eylemlerde ölü,yaralı,gözaltı ve neler olduğu hakkında bilgi alınamıyor

İran dini lideri Hamaney zamları savundu

İran Devlet Televizyonu’na konuşan İran dini lideri Ayetullah Seyid Ali Hamaney, “Ben uzmanı değilim ama üç ayrı kurumun başı zammı onaylamışsa,bende desteklerim” dedi ve eylemcilere tepki gösterdi. Hamaney ayrıca “Bu zam tabii ki bazı insanları endişelendiriyor, ama sabotaj ve kundaklamaları halkımız değil,holiganlar yapıyor. Sabotajların arkasında her zaman olduğu gibi devrim karşıtları ve İran’ın düşmanları var” dedi.

Bokan Parlementeri Qasım Osmani istifa etti

İran Parlamentosu’nda Bokan Parlamenteri olarak yer alan Qasım Osmani,”Benzine yapılan zammın parlamentoda görüşülmeden ve parlamenterlerin onayı olmadan yapılması, parlamenterlerin hiç bir fonksiyonu olmadığını ortaya çıkardı. Böyle bir parlamentoda parlamenter olmanın da hiç bir anlamı kalmadı” dedi ve istifa ederek tepki gösterdi.