Türkiye'nin Doğu ve Kuzey Suriye'ye başlattığı operasyonda desteklediği ve birlikte hareket ettiği Suriye Milli Ordusu'nda (SMO) yer alan ve IŞİD'in eski yöneticileri olduğu belgelenen... IŞİD’den ayrılıp SMO’ya katıldığı belgelenen cihatçı sayısı 84’e çıktı
IŞİD’den ayrılıp SMO’ya katıldığı belgelenen cihatçı sayısı 84’e çıktı IŞİD’den ayrılıp SMO’ya katıldığı belgelenen cihatçı sayısı 84’e çıktı

Türkiye’nin operasyon başlattığı bölgelerde birlikte hareket ettiği Suriye Milli Ordusu (SMO) arasında IŞİD üyelerinin de bulunduğu yönündeki bilgilere yenileri eklendi. Bölgeden yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA), kısa bir süre önce SMO saflarında yer alan 77 IŞİD üyesinin isimlerini yayımlamıştı.

Paylaşılan bu isimlere ek olarak SMO üniforması giyen 7 IŞİD üyesinin isimlerine daha ulaşıldı.

Mezopotamya Ajansı‘nın (MA) bölgedeki güvenlik kaynaklarından edindiğini söylediği bilgilere göre, geçmişte IŞİD adına savaşan bu 7 isim şimdilerde SMO adı altında özellikle Girê Spî ve Serêkaniyê’de çatışmalarda yer almış durumda. MA, “Bu kişiler arasında Şengal’de Êzidîlere yapılan katliamlarda yer almış kişilerde mevcut” bilgisini paylaştı

MA‘nın açıklamaları ve SMO üniforması giydiği belirtilen IŞİD üyelerinin isimleri,görevleri ve görev yerleri şunlar :

* Ramî El Dehiş: Girê Spî’li olan El Dehiş, Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte Ehrar El Şam’a katıldı. Daha sonra IŞİD’e katılan El Dehiş, örgütün kentteki istihbarat sorumlusu oldu. aynı isim bugün SMO bünyesindeki Ehrar El Şerqiye grubu içerisinde yer alıyor.

* Raxid Yusuf El Dehiş: “Ebû Disir” ismini kullanan Raxid Yusuf El Dehiş de Girê Spî kentinden. Ülkede savaşın başlamasıyla birlikte Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı El Qadisiye Tugayı’nı kurdu. IŞİD’e katıldıktan sonra istihbarat çalışmaları yürüten Raxid Yusuf El Dehiş’in şimdilerde ise MİT’e istihbarat sağladığı belirtiliyor

* Tariq Ebu Mizefer: Girê Spî’ye bağlı Siluk’un El Zêbeqiye Köyü’nden olan Ebu Mizefer,  Türkmen bir aşirete mensup. IŞİD denetiminde iken bu bölgedeki en önemli isimlerinden biri olduğu kaydedilen Ebu Mizefer, IŞİD’den sonra SMO adı altında tekrar köyüne döndü.

* Mueeyed Ebid El Mistefa: IŞİD’in emirlerinden biri olan El Mistefa, Rakka’nın Hezîma nahiyesinden. Rakka’nın SDG tarafından alınmasıyla Dêra Zor’un Hecin beldesine yerleştiği belirtilen El Mistefa’nın, SDG’nin buraya da operasyon başlatmasıyla kaçak yollardan Ezaz üzerinden Türkiye’ye geçtiği bilgileri söz konusu. El Mistefa, diğer isimler gibi SMO’nun Siluk kasabasına dönük saldırısında yer aldı.

* Sermed Etewî: Irak’ın Musul kentinden olduğu belirtilen Etewî ise, bilgilere göre burada IŞİD’e katıldı. Irak’taki birçok saldırı gibi Şengal’e yönelik saldırılarda yer alıp, komuta ettiği ifade edilen Etewî, daha sonraları Dêra Zor’un Ebu Kemal bölgesine geçti. IŞİD’in bölgedeki hakimiyetine son verilmesi üzerine ise, sivil olarak Eyn İsa Kampı’na yerleşti. TSK ile birlikte Eyn İsa Kampı’na yönelen SMO’lular tarafından silahlandırıldı. Etewî, ailesinin yanı sıra onlarca IŞİD’li aileyi ve kadını kamptan kaçırarak SMO’ya sığındı. Etewî’nin kampı yakan IŞİD’lilerden biri olduğunu belirtiliyor.

* Mehmûd El Qedûş El Eran: Dêra Zor’un Ebu Kemal ilçesinden olan El Eran, IŞİD’in Hesêke ve Şeddadê gibi alanlardan sorumlu ismiydi. Buraların SDG tarafından alınmasıyla birlikte ise Türkiye‘ye geçti. Suriye Ulusal Cephesi’ne katıldığı belirtilen Eran, buradan Cerablus’a gitti. Bilgilere göre Eran, bölgeye yönelik girişilen saldırılarla yer alıp, şimdilerde Serêkanîyê’de.

* Ismayîl El Hefiyan: “Ebû Xelil” ismiyle tanınan Hefiyan ise, Girê Spî’de yaşayan Cêse aşiretinden. ÖSO’ya bağlı Hamza Tugayı komutanı olan Hefiyan, IŞİD’in kenti ele geçirmesiyle birlikte tugayı ile birlikte IŞİD’e katıldı. SDG‘nin kenti IŞİD’den almasının ardından ise tugayı ile birlikte Türkiye’ye geçti. Burada Akçakale’de kalan grup, SMO’ya dahil olup Girê Spî’ye yönelik saldırılarda yer aldı.  Hefyan ayrıca kentte oluşturulan Meclis’te yer alan isimlerden biri olduğu belirtiliyor.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)