“Tezkereye içimiz yana yana 'evet' diyeceğiz” sözleriyle özellikle Kürtlerden büyük tepki gören CHP Lideri Kılıçdaroğlu, tezkereyi savunarak, “İdlib’e, Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor. Askerimiz çekilseydi,... Kılıçdaroğlu’ndan desteğe devam : “İdlib’e Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor”
Kılıçdaroğlu’ndan desteğe devam : “İdlib’e Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor” Kılıçdaroğlu’ndan desteğe devam : “İdlib’e Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor”

“Tezkereye içimiz yana yana ‘evet’ diyeceğiz” sözleriyle özellikle Kürtlerden tepki gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tezkereye destek bir açıklama daha geldi. Partisinin genel merkezinde bir grup gazetecinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, iktidara verdiği tezkere desteğini savunurken, Trump’ın mektubu üzerinden iktidara yüklendi.

“TEZKEREYE EVET DEMEMİZ DOĞRU POLİTİKAYDI”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mektup dolaysıyla ABD’ye gitmemesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin tezkere konusundaki tavrı hakkında şunları söyledi: “Tezkereye ‘evet’ dememiz doğru politikaydı. Biz, Saray hükümetinin bilmediği pek çok gerçeği biliyoruz. İdlib’de, Afrin’de sivil toplum örgütleri var ve bunların harcamalarının büyük bir kısmı AB tarafından fonlanıyor. Orada Suriye halkına olağanüstü güzel hizmetler götürüyorlar. Fotoğraflarını gördüm, bana bilgi verildi. Şimdi eğer askerlerimiz çekilseydi, bu hizmetlerin tamamı yok olacaktı. Biz oradaki Suriyelileri düşünmek zorundayız. Hatay Büyükşehir Belediyemiz o bölgeye düzenli içecek su götürüyor. Türk askeri çekildiği zaman ne olacak oraya? Oradaki insanlar da Türkiye’ye gelecekler. Çekilmenin Türkiye’ye maliyeti çok daha ağır olacaktır. Dolayısıyla askerlerin o bölgede kalmasının, hem bizim hem o bölgede yaşayan, özellikle kadın, çocuk, yaşlı insanlar için zorunlu olduğu gerçeğini gördük. O çerçevede kararımızı verdik.”

Bir yandan iktidara destek veren bir yandan da Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ortadoğu politikasında Türkiye, iflas noktasına gelmiştir. Türkiye burada büyük bir başarısızlığa imza atmıştır. Cumhuriyet tarihinde bu kadar büyük bir başarısızlık olmamıştır. Bunu kabul etmemiz gerekiyor” dedi.

“Tel Abyad ve Resulayn’a şehir inşa ederiz” sözlerine destek

Erdoğan’ın “Gerekirse Tel Abyad ve Resulayn arasına şehir inşa ederiz” açıklamasına “Memnun oluruz” sözleriyle destek veren Kılıçdaroğlu, ABD’nin olası yaptırımları konusunda “Türkiye’nin hak ettiği bir süreç değil. Erdoğan’dan intikam almak üzere Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını asla doğru bulmuyoruz. Çünkü Türkiye, Erdoğan’dan ibaret değil. Türkiye’nin Erdoğan’dan daha güçlü bütün dünyayı doğru algılayan, yazarı, çizeri, avukatı, üniversitesi, her şeyi var. Ama Batılı bütün Türkiye’yi Erdoğan’ın gözü ile görüyor” diye konuştu.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)