Soçi mutabakatı kapsamında ikinci Rusya-TSK ortak devriyesi Kobane'de gerçekleşti. Ortak devriye gerçekleşirken halk zırhlı araçlara taş ve çürük meyve atarak tepki gösterdi. Kobane’de halk ortak devriye yapan TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşladı
Kobane’de halk ortak devriye yapan TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşladı Kobane’de halk ortak devriye yapan TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşladı

22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşma kapsamında Fırat’ın doğusunda TSK ve Rus askeri polisinin ikinci ortak kara devriyesi Kobanê’de yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili twitterdan yaptığı açıklamada, “Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların da iştirakiyle Fırat’ın doğusundaki ikinci kara devriyesi planlandığı gibi tamamlandı. Ayn el Arap bölgesinde icra edilen ikinci kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’lar iştirak etti. Türk ve Rus askeri unsurları, 73 kilometre uzunluğundaki güzergâhta devriye yaptı” ifadelerini kullandı.

Kobanê’de gerçekleştirilen ortak devriye sırasında bir grup sivil, TSK ve Rus zırhlı araçlarına taş ve çürük meyve attı.

Kuzeydoğu Suriye İhlalleri Belgeleme Merkezi, bu anlara ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştı.

Kaynak : Sendika.org