Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaşanan patlama sonrası AKP'ye yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak Gazetesi'nin 'Saldırıyı HDP yaptı' başlığı ile manşetine koyduğu haberden hemen sonra tutuklanan... Kulp Belediye Eş Başkanları tahliye oldu
Kulp Belediye Eş Başkanları tahliye oldu Kulp Belediye Eş Başkanları tahliye oldu

Diyarbakır‘ın Kulp ilçesinde yaşanan patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma nedeniyle tutuklanarak görevden alınan Kulp Belediyesi Eş Başkanı Fatih Taş ve Fatma Ay, ilk duruşmada tahliye edildi. Yeni Şafak Gazetesi, “Saldırıyı HDP yaptı” başlığıyla haberi servis etmişti.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Ağaçkorur köyü Beyrok mevkiinde, 12 Eylül’de 7 kişinin öldüğü patlama nedeniyle tutuklanarak görevden alınan Kulp Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay, HDP İlçe Eş Başkanı Mehmet Abidin Karaman, Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş, Mehmet Emin Ay, Kulp Belediye Meclis Üyesi Yücel Çete, kepçe operatörü Ümit Fidan hakkında açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

“Tasarlayarak öldürme”, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” ve “Yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme” açılan davanın duruşmasına Kulp Belediyesi Eş Başkanı Fatma Ay Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Eş Başkan Mehmet Fatih Taş ve Şener Aktaş Osmaniye 1 Nolu T Tipi Cezaevi, Mehmet Emin Ay ve Abidin Karaman Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinden, tutuksuz yargılanan Ümit Fidan ve Yücel Çete ise Kulp 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi SEGBİS’inden duruşmaya katıldı.

Adliye önünde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, duruşmayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun,  DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP ve DBP il ve ilçe örgütü yöneticileri, TJA aktivisitleri, ve HDP’li ilçe belediye Eş Başkanları duruşmayı izledi.

Suçlamaları reddettiler

Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmada Kürtçe savunma yapan Fatma Ay, daha önce verdiği ifadeleri tekrar ederek, patlamayla herhangi bir ilgisinin olmadığını, o günlerde Adana’da olduğunu ve hayatı boyunca patlamanın olduğu yere gitmediğini dile getirerek suçlamaları reddetti.

Taş’ın avukatı Eyüp Aydeniz, müvekkilinin savunmasının alınmadan beraatini talep etti. Aydeniz’in talebi tutanağa geçirildikten sonra savunma yapan Mehmet Fatih Taş, daha önce verdiği ifadeleri tekrarlayarak, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, olay esnasında Diyarbakır’da olduğunu söyledi. Olayı haberlerden öğrendiğini ifade eden Taş, belediye başkanın böylesi ithamlara maruz kalmasını kabul etmediğini ve gizli tanıkların ifadelerinin yalan olduğunu dile getirdi.

Diğer sanıklar Şener Aktaş, Ümit Fidan ve Yücel Çete de patlamayla ilgilerinin olmadığını belirterek, beraat ve tahliye talebinde bulundu.

‘İddianame yaşamını yitirenlere hakaret’

Sanık Emin Ay ise, hazırlanan iddianamenin yaşamını yitirenlere hakaret olduğunu ve iddianamenin ciddiyetsiz bir şekilde hazırlandığını ifade etti.  Gizli tanıklar Çıngırak1 ve 2’nin kendisi ve arkadaşlarını olaya yakın köprüde bir arabanın yanında gördükleri şeklindeki beyanlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Ay, “O gün akşama kadar ilçe merkezindeydim. Köyüm Sivrice’ye giderken olayı duydum. HTS kayıtlarında ismi geçen köprüde olmamın nedeni yaşamını yitirenlerden birinin yeğenim olduğu için olay yerine gittik.  Suçlamaları kabul etmiyorum. Mağdur ediliyoruz. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

‘Suçlu olduğumuz için tutuklanmadık’

Daha önce verdiği ifadelerinin doğru olduğunu ifade eden sanık Abidin Karaman da, HDP Kulp ilçe Eş Başkanı olduğunu ve faaliyetini yürüttüğü ilçe binasıyla emniyet binası arasında 100 metre olduğunu ve o gün caddede gittiği iki yasa gittiğini dile getirdi.  Karaman, hiçbir ilişkilerinin olmadığı olaydan sadece siyasetçi oldukları için tutuklandıklarını ifade ederek tahliye talebinde bulundu.

Sanık savunmalarının ardından iddia makamı, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti.

‘HDP bombalı saldırı yaptı’ manşeti için

İddia makamının tutukluluğa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapan Emin Ay ve Karaman’ın avukatı Mehmet Öner, soruşturmanın ciddiyetsiz bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Müvekkillerine ait HTS kayıtlarının tamamının dosya arasına alınmadığını belirten Öner, “Müvekkiller suçlu olduğu için değil ‘HDP bombalı saldırı yaptı’ manşeti için tutuklandı. Gizli tanık beyanları belgelerle yalanlandı. Tahliyelerinin talep ediyorum” diye konuştu.

Fatma Ay’ın avukatı Mehmet Emin Aktar, iddianamenin iade edilmesi gerektiğini belirterek iddianamede olaya ilişkin hiçbir delilin sunulmadığını ve Eş Başkanların birbiri ile görüşmesini suç sayıldığını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Şener Aktaş’ın avukatı Barış Yavuz, gizli tanık ifadelerine dikkat çekerek müvekkiline ait HTS kayıtları ile olayın gerçekleştiği yer arasında 35 km olduğunu dile getirdi. Müvekkili hakkında hiçbir kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığını belirten Yavuz, müvekkilin beraat etmesini ve tahliyesinin talebinde bulundu.

Tahliye kararı

Verilen kısa aranın ardından Eş Başkanlar Fatma Ay, Mehmet Fatih Taş ve diğer sanıklar Şener Aktaş, Emin Ay, Abidin Karaman’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı Mart ayına erteledi.

Yeni Şafak hedef göstermişti

Yeni Şafak Gazetesi, 14 Eylül’de “Saldırıyı HDP yaptı” manşetiyle servis ettiği haberde, “Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde odun toplamaya giden köylüleri hedef alan bombalı terörde şehit olanların sayısı 7’ye yükseldi. Soruşturmada tüm izler HDP’ye çıktı. Belediye araçlarının saldırıdan önce bölgede çalıştığı tespit edilince, HDP’li 2 belediye Eş Başkanı, ilçe başkanı ve Fen İşleri Müdürü gözaltına alındı” şeklinde hedef göstermişti.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)