Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Suriye'de oluşturulan 'güvenli bölge'ye 1 milyon kişinin yerleştirileceğini açıklamasının ardından SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani Twitter sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı... Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı
Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı Mazlum Kobane ABD ve Rusya’ya çağrı yaptı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Suriye‘de oluşturulan “güvenli bölge”ye 1 milyon kişinin yerleştirileceği açıklamasının ardından Mazlum Kobani’den cevap geldi.

Mazlum Kobani, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından Tel Abyad ve Rasulayn’ın işgali için bir milyon insanın gönderileceği yönündeki açıklamaları tehlikeli ve bu demografik değişim anlamına geliyor” dedi.

Kobani ABD ve Rusya‘ya da çağrıda bulunarak, “Bölgenin gerçek sahiplerinin dönüşünü sağlayacak mekanizmanın kurulması için sizi çalışma yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, “444 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar olan bölgede yapılacak konutlarla 1 milyona yakın insanı oralara yerleştireceğiz. Diğerleri için ise aynı şekilde ülkemizde vatandaşlığı varsa çalışanlar olacak bunlardan da o şekilde istifade etmiş olacağız. Öyle bir maalesef kötü propaganda yapıyorlar ki… ‘Bunlar geri gönderilmeyecek, bizim topraklarımızda kalacak’… Yok öyle bir şey ama gönüllülük esasına göre biz bunları göndermek durumundayız” demişti.