Ağrı'nın Tutak ilçesinin Soğukpınar köyünde askerlerin başlattığı operasyonda öldürülen sivil Murat Kaya’nın Kobanêli olan eşi Zozan Mihyeddin, gözaltında bulunduğu 7 gün boyunca Suriye'ye gönderilmekle... Murat Kaya’nın eşi: IŞİD babamı, devlet eşimi öldürdü
Murat Kaya’nın eşi: IŞİD babamı, devlet eşimi öldürdü Murat Kaya’nın eşi: IŞİD babamı, devlet eşimi öldürdü

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne 6 Aralık’ta köye yapılan baskında öldürülen 3 çocuk babası Murat Kaya’nın (28) eşi Zozan Mihyeddin (22), o gün ve sonrasında yaşananları anlattı. Gözaltında kaldığı 7 gün boyunca sürekli sınır dışı edilmekle tehdit edildiğini belirten Mihyeddin, “IŞİD Kobanê’de suçsuz, günahsız babamı öldürdü, devlet ise eşimi öldürdü” dedi.

Suriye’nin Hasekê kentinde dünyaya gelen Zozan Mihyeddin, ailesinin Kobanê’ye yerleşmesi üzerine 15 yaşına kadar Kobanê’de yaşar. IŞİD’in Kobanê’ye saldırısı sonucu annesi ve 2 küçük kardeşleriyle birlikte Türkiye’ye geçmek zorunda kalan Mihyeddin, Adana ve Hatay’da meyve ve zeytin bahçelerinde çalışarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışır. 2016 yılında Hatay’da Murat Kaya ile tanışan Mihyeddin onunla evlenir ve Ağrı’nın Tutak ilçesi Soğukpınar köyüne gelir. Mihyeddin’in, Kaya ile 4 yıla yaklaşan evliliğinden Mahkum (3), Yusuf (2) ve şuan 6 aylık olan Miran adında 3 çocukları dünyaya geldi.

İnşaatlarda çalışan Kaya’nın 20 gün önce Hatay’ın Antakya ilçesinden geldiğini dile getiren Mihyeddin, eşinin ölüme götürüldüğü anları şöyle anlattı: “Kaynanam sabah gelip Murat’ı çağırdı, ‘Murat kalk jandarma gelmiş. Bir bak bakalım jandarma neden gelmiş’ diye. Murat da pantolonunu ve montunu giyerek dışarı çıktı. Ben ona ‘gitme’ dedim; ama beni dinlemedi. Bana ‘Sen içeri geç ben geleceğim’ dedi. Ben de pencereden onu izlemeye başladım. Askerlerin yanına gitti bir asker çatışıyordu. Biri de onun yanına geldi. Murat’ı yüzüstü yere yatırıp ayağı ile onu aramaya başladı. Daha sonra Murat’ı ayağa kaldırıp duvara yasladılar sonra ise komşumuzun evinin içerisine götürdüler. Silah sesleri geldiği için korktum, dışarı çıkamadım. Çatışmadan sonra artık Murat’ı göremedim.”

‘Beni sınır dışı etmekle tehdit ettiler’

Silah sesleri kesildikten sonra onlarca köylünün okula görüldüğünü kaydeden Mihyeddin, askerlerin evden çıkmalarına izin vermediği için eşi Murat’ın öldürüldüğünden haberinin olmadığını ifade etti. Olay sonrası 8 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve 7 gün boyunca Jandarma Karakolu’nda tutulan Mihyeddin, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Saat 16.00’da sıralarında gelip evi aramaya başladılar, evin hepsini dağıttılar. Evde bir şey bulamayınca beni de gözaltına alıp Tutak Jandarma Karakolu’na götürdüler. Eşimin öldüğünü askerler gelip bana söylüyorlardı; ama ben inanmıyordum. 2 gün sonra eşimin ağabeyi gelip bana söyleyince inandım. Askerler gelip bana ‘Senin kocan terörist. Bize bomba attı, bizle çatışmaya girdi’ diyorlardı. Askerlere eşimin terörist değil sivil olduğunu, evimizde tek bir silah bile bulamadıklarını anlatıyordum.  Benimle birlikte köyde 4 kadın gözaltına alındı. Gözaltı sırasında küfür ediyorlardı. Bize yemek dahi vermiyorlardı. 24 saat boyunca ağlıyorduk. Çocuklarımız küçük ve emzirmemiz gerekiyordu ama izin vermiyorlardı. Bize de düzgün bir şekilde yemek vermediklerinden çocuğumu emziremiyordum. Sorguda bana Türkiye’ye neden geldiğimi soruyorlardı. Ben de savaş çıktığından dolayı Türkiye’ye geldiğimi söyledim. İfadeye götürüldüğümde diğer köylüleri gördüm. Onların da hepsi yüzleri falan yaralıydı. Gözaltında bulunanların çoğu yürümekte zorluk çekiyordu.”

‘Seni tutuklarız’

Tutuklanmakla ve Suriye’ye gönderilmekle tehdit edildiğini dile getiren Mihyeddin, “Eşimi siz öldürdünüz dediğimde bana, ‘Kocanı biz öldürmedik, bize zorluk çıkarma yoksa seni tutuklarız bir daha çocuklarını göremezsin. Seni tekrar Suriye’ye göndeririz’ diye tehdit ediyorlardı.  Köyde kimseyi tanıyıp tanımadığımı, eşimin arkadaşlarını tanıyıp tanımadığımı soruyorlardı. Ben de gelin olduğumu ve köyde kimseyi tanımadığımı söyledim. Eşimi defnetmeden önce ailemin zoru ile benim define katılmama izin verdiler. Beni götürmeden önce hastanede 2 tane iğne vurdular. İki polis koluma girdi bana bağırmamamı, kimseyle iletişime geçmememi söyledi. Aksi halde tutuklayıp sınır dışı etmekle tehdit ediyorlardı. 7 gün gözaltında kaldım 3 defa sorguya aldılar” diye belirtti.

Ben nereye gideyim

IŞİD’in saldırdığı Kobanê’den ayrılmayan babasından hiçbir haber alamadıkları için öldürüldüğünü düşünen Mihyeddin, şöyle devam etti: “IŞİD Kobanê’de suçsuz, günahsız babamı öldürdü. Cenazesini bile göremedik. Türk devleti ise eşimi öldürdü. Eşimin suçu, hatası yoktu. Biz perişan haldeyiz, çocuklarımı yetim bıraktılar. Gelip evimi aradılar hiçbir şey bulamadılar. Ben 7 gün boyunca çocuklarımdan ayrı kaldım. Ben nereye gidip, kimden hak talep edeyim? Eşimi komşunun evine koyup öldürdüler. Benim eşimin kimseyle bir ilgisi, ilişkisi yoktu. Evine çocuklarına bakıp, geçindirmek onun tek derdiydi. Hiçbir zaman eşimin faillerinin peşini bırakmayacağım.”

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)