Mardin'in Nusaybin ilçesinde yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltında alındı. Gözaltına alınanlar arasında Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen'in de bulunduğu 3 Süryani'nin... Nusaybin’de kilise rahibi gözaltına alındı
Nusaybin’de kilise rahibi gözaltına alındı Nusaybin’de kilise rahibi gözaltına alındı

Mardin‘in Nusaybin ilçesinde sabah saatlerinde kırsal mahallelerde başlayan ev baskınlarında, Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen’in de aralarında bulunduğu 3 Süryani gözaltına alındı.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar (Marînê) kırsal mahallesine baskın yapılarak, 5 kişinin gözaltına alınması ardından Süryani yerleşim yerleri olan Üçköy (Xarabalê) ve Üçyol (Sêderîyê) kırsal mahallelerine de baskın yapıldı.

Baskınlarda Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen, Üçköy muhtarı Joseph Yar ile Üçköy kırsal mahallesinden Musa isminde Süryani bir yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi ile birlikte 3 Süryani, Mardin İl Jandarma Komutanlığı TEM Şubesi’ne götürüldü.

Operasyonların “Arama tarama faaliyetleri” kapsamında yapıldığı öğrenilirken, gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinilemedi.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı