Cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların tedavileri yapılmıyor ve hastane sevklerinin doktor kararı olsa dahi cezaevi idaresince keyfi olarak engelleniyor Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’nde kalan... Oltu T Tipi’nde diş tedavisinin şartı en az 7 çürük!
Oltu T Tipi’nde diş tedavisinin şartı en az 7 çürük! Oltu T Tipi’nde diş tedavisinin şartı en az 7 çürük!

Cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların tedavileri yapılmıyor ve hastane sevklerinin doktor kararı olsa dahi cezaevi idaresince keyfi olarak engelleniyor

Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’nde kalan tutukluların diş tedavilerinin yapılması için en az 7 dişlerinin çürük olması şartı koşulduğu belirtildi. TUAY-DER Eşbaşkanı Elif Haran, özellikle kadın tutuklulara yönelik artan hak ihlallerine karşı Adalet Bakanlığı’nı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve çağırdı.
Tutuklular ile Aileleri Yardımlaşma Derneği  (TUAY-DER), kadın tutukluların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma-Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri ile tutuklu yakınları katıldı.
Açıklama yapan TUAY-DER Eşbaşkanı Elif Haran, cezaevlerinde tutsakların maruz kaldığı hak ihlallerinin devam ettiğini, yetkili makamlar nezdinde yapılan görüşmelerin ve girişimlerin ise sonuç vermediğini kaydetti.
KADIN TUTUKLULARIN ANLATTIKLARI
Harran, aldıkları başvurular ve cezaevlerinde yaptıkları görüşmeler neticesinde tespit ettikleri hak ihlallerini ise şöyle sıraladı:
Antep L Tipi Kapalı Cezaevinde görüşülen tutsakların beyanlarına göre, 6 kişilik kadın koğuşunda 10 kişinin olduğu ve bir kısım tutsağın yerde yattığı dile getirilmiştir. Ziyaret edilen birçok cezaevinde koğuşların sayı kapasitesinin üstünde tutsağın bulunduğu ve bu durumdan ötürü de tutsakların cezaevinde yaşam alanlarının daraldığı, yerlere yataklar serildiği tarafımıza iletilmiştir. Yine Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevinde görüşülen kadın tutsaklar, koğuşta aramaların baskın ile yapıldığı, yapılan aramalarda defterlerin toplatıldığı ve tutsakların kitaplardan not aldıkları defterlerinin kendilerine teslim edilmediği, önceden mektup okuma komisyonu tarafından okunup tutsaklara verilen mektuplarında koğuş aramalarında, inceleneceği söylenilerek cezaevi yönetimi tarafından alındığı, ancak tutsaklara iade edilmediği belirtilmiştir. Tutsaklara dönük kitap, gazete ve dergiler sınırlandırılmıştır. Birçok kitap, gazete ve dergi yasaklı olmamasına rağmen keyfi uygulamalardan ötürü tutsaklara verilmediği görülmüştür. Tutsakların sağlık hakları ihlal edilerek, sağlık hakkına erişimleri kısıtlanmıştır. Özellikle Oltu T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan tutsakların diş tedavilerinin yapılmadığı, tutsakların en az 7 dişinin çürük olduğu durumda diş hekimine tedavi olabilecekleri şeklinde gerekçe ile tedavilerinin engellendiği bilgisi aktarılmıştır.”
‘TACİZ BOYUTUNA VARAN ARAMALAR’
TUAY-DER Eşbaşkanı, kadın tutsakların cezaevinden hastaneye veya adliyeye gidiş ve dönüşlerde, açık ve avukat görüşmelerine gidiş ve gelişlerde infaz koruma memurların taciz boyutuna varan aramalarına maruz kaldıklarını da ifade etti. Harran, Siverek T Tipi ve Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’nda tutsaklara verilen yemeklerin yetersiz olmasının yanında içinden böcek, izmarit, bulaşık teli, cam parçası gibi maddelerin çıktığını ekledi.
Haran, yaşanan bu hak ihlallerine “Elbistan E Tipi Ceza İnfaz Kurumunda revire çıkışların iki haftada sadece üç gün olduğu ve bu muayene sırasında da kelepçeli muayene dayatıldığı ve kelepçenin kabul edilmemesinin ardından tutsakların muayene olamadan geri döndüğü belirtilmiştir. Özellikle cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların tedavilerinin yapılmadığı ve hastane sevklerinin doktor kararı olsa dahi cezaevi idaresince keyfi olarak engellendiği ve bu sebeple durumlarının daha da kötüleştiği belirtilmiştir” diyerek tepki gösterdi.
Kaynak: Mezopotamya Ajansı