Senarist,yazar ve oyuncu Ercan Kesal İzmir'de katıldığı kitap söyleşisinde Suriyeli göçmenler hakkında ifadelerde bulundu. Kesal, " Durduk yere göç etmez bir insan. Kuşlara soruyor... Oyuncu Ercan Kesal: “Suriyelilerin göç etmekten başka çaresi yok”
Oyuncu Ercan Kesal: “Suriyelilerin göç etmekten başka çaresi yok” Oyuncu Ercan Kesal: “Suriyelilerin göç etmekten başka çaresi yok”

Senarist, yazar ve oyuncu Ercan Kesal, İzmir’de katıldığı kitap söyleşisinde, göçün bir umut kapısı olduğunu ve Suriyelilerin göç etmekten başka çarelerinin olmadığının altını çizdi.

Ercan Kesal, “Göç, umut kapısıdır. Şu an insanlar 4,5 milyon Suriyeli’ye kızıyor. Ama göç etmesin de ne yapsın? Durduk yere göç etmez bir insan. Kuşlara soruyor musunuz? Göç edip duruyorlar… Bu sınırlar, bizim uydurduğumuz kavramlar. Bırakın insanlar neresi ona iyi geliyorsa oraya gitsin. Anadolu, her zaman göç edenlerin kapısıdır.” dedi.

Hükümetin batıyla yaşanan her krizin ardından tekrarladığı “Kapıları açarız” söylemini eleştiren Kesal,”Suriyeliler yerleştiler. Şimdi diyorlar Avrupa’ya “kapıları açarız” diye. Açsalar da hepsi gitmez. Bu durumu da yadırgamıyorum. Birçoğu iş güç sahibi olmuş, buraya yerleşmişler; neden gitsinler ki.” ifadelerini kullandı.

Bilal Çelik / Özel Haber