ABD Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı rapora göre IŞİD, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesi ve Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenlemesini fırsat bilerek yeniden örgütlenmeye başladı. Pentagon: “Türkiye’nin operasyonu sonrası IŞİD yeniden yapılanıyor”
Pentagon: “Türkiye’nin operasyonu sonrası IŞİD yeniden yapılanıyor” Pentagon: “Türkiye’nin operasyonu sonrası IŞİD yeniden yapılanıyor”

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bağımsız soruşturma birimi olarak faaliyet gösteren Denetleme Dairesi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği “Barış Pınarı Harekatı” adı verilen operasyonuna ilişkin tespitleri içeren bir rapor paylaştı

Raporda açıklananlara göre IŞİD, ABD‘nin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmesini ve Türkiye‘nin bölgeye operasyon düzenlemesini fırsat bilerek “yeniden örgütlenmeye başladı”.

BBC News Türkçe’nin AFP’den aktardığı haberine göre, raporda IŞİD‘in “Batı’ya yeni saldırı hazırlığında olabileceği” de belirtildi.

Denetleme Dairesi, “IŞİD‘in Batı’yı hedef almak ve dünya genelindeki 19 uzantısına ve ağına destek sağlamak için zaman ve alana sahip olabileceği” uyarısında bulundu.

Kaynak : Bianet