Erdoğan ve Pence başkanlığında gerçekleştirilen Amerikalı ve Türkiye’li heyetler arası toplantıda imzalanan “ateşkes” anlaşmasına Suriye hükümetinden ilk tepki Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı... Şam yönetiminden “Ateşkes” anlaşmasına tepki : “Güvenli bölge değil işgal bölgesi”
Şam yönetiminden “Ateşkes” anlaşmasına tepki : “Güvenli bölge değil işgal bölgesi” Şam yönetiminden “Ateşkes” anlaşmasına tepki : “Güvenli bölge değil işgal bölgesi”

Lübnanlı televizyon kanalı El Mayadin’in haberine göre Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, ABD ve Türkiye heyeti arasında imzalanan anlaşma için “gizemli” ifadesini kullandı.

Şaban, “Bu anlaşmanı gizemli havası sürpriz değil çünkü ABD ile Türkiye’nin geçmişte yaptığı ‘güvenli bölge’ açıklamaları ve aralarındaki anlaşmalar da buna benzerdi” değerlendirmesinde bulundu.

Şaban, Kürtlerle, Şam yönetiminin diyaloğunun doğrudan veya dolaylı hep olduğunu ve Şam’ın Kürtleri hiç terk etmediğini, başlarda onlara silah verdiğini ve onları yabancılarla işbirliği yapmamaya çağırdığını ifade etti.

Şaban, “İntikam siyasetimiz yoktur ve Kürtler halkımızın aziz bir parçasıdır”  dedi.

Türkiye’nin “Güvenli bölge” tanımını da eleştiren Buseyna, “işgal bölgesi” ifadesini de kullandı.

Şaban ayrıca sözlerine Suriye ordusunun kuzey sınırına doğru konuşlanmayı sürdüreceğini söyleyerek devam etti.