Hem ABD hem Rusya ile yapılan ateşkes anlaşmalara rağmen SDG ile Türkiye destekli cihatçılar arasında Serekaniye kırsalında şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Suriye ordusunun,... Serekaniye kırsalında çatışma : TSK ve cihatçılar Suriye ordusuna saldırdı
Serekaniye kırsalında çatışma : TSK ve cihatçılar Suriye ordusuna saldırdı Serekaniye kırsalında çatışma : TSK ve cihatçılar Suriye ordusuna saldırdı

Hem ABD hemde Rusya ile ayrı ayrı yapılan anlaşmalarla Suriye’nin kuzeyinde ilan edilen ateşkese rağmen Serekaniye (Resulayn) kırsalında Suriye Demokratik Güçleri (SDG)  ile Türkiye destekli cihatçı gruplar arasında çatışmalar devam ediyor.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, TSK ile birlikte hareket eden cihatçı gruplar, Serekaniye’nin güneydoğusundaki Davudiye köyünü insansız hava araçlarının koordinesiyle tank, obüs ve havan atışları gerçekleştirdi.

Suriye ordusunun kontrolündeki Tel Tamer’e 10 kilometre uzaklıkta bulunan, M4 otoyolu üzerindeki Tevila köyüne yönelik cihatçı saldırıları sonrası bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Muhaliflere yakın haber siteleri ise Suriye ordusunun, Serekaniye kırsalında TSK ve “Suriye Milli Ordusu”na karşı saldırı başlattığını öne sürdü.

Suriye ordusu Serekaniye kırsalında

Öte yandan TSK ve desteklediği cihatçı grupların ilerleyişini durdurmak için Suriye ordusu da bölgedeki varlığını arttırıyor.

Suriye Arap Haber Ajansı SANA, Suriye ordu birliklerinin “Türk saldırganlığına ve kiralık teröristlerine karşı koymak için” Serekaniye bölgesine girdiğini ve Serekaniye-Tel Tamer yolu üzerindeki bir dizi belde ve köye konuşlandığını duyurdu.

SANA muhabiri, Suriye ordusunun Serekaniye kırsalındaki konuşlanmasını Suriye-Türkiye sınıra kadar sürdüreceğini belirtti.

Suriye ordusu yanlısı bazı Twitter hesapları, ordu birliklerinin Tel Tamer-Serekaniye yolu üzerindeki köyler dışında, Serekaniye kırsalındaki El-Aziziye ve Davudiye köylerine girdiğini duyurdu. Bu noktalar halihazırda TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar tarafından hedef alınan yerler arasında bulunuyor.