Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın hasta olduğunu iddia eden oğlu, Kılıç’ın serbest bırakılması gerektiğini savundu. Anadolu Ajansı "86 yaşında ki ağır hasta hükümlü tahliye... Sivas katliamı hükümlüsünün tahliyesi istendi
Sivas katliamı hükümlüsünün tahliyesi istendi Sivas katliamı hükümlüsünün tahliyesi istendi

Pir Haber Ajansı (PİRHA)‘nın 5 Ocak’ta yaptığı habere göre, 2 Temmuz 1993 yılında çoğunluğu Alevi 35 insanın hayatını kaybettiği Sivas Katliamı davasından hükümlü olan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın hasta olduğu iddia edilerek, serbest bırakılması talep edildi.

Cezaevlerinde bulunan 1333 hasta tutuklu için aylardır eylemler yapılıyor ancak ne hükümet ne de iktidara yakın haber ajansları ve siteleri görmezden gelirken, Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan’ın hasta olduğu iddiası gündeme getirildi.

Anadolu Ajansı, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin hayatını kaybetmesinde rolü olan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’a ilişkin “86 yaşındaki ‘ağır hasta’ hükümlü tahliye bekliyor” başlığıyla bir haber yayınladı.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Ahmet Turan Kılıç’ın oğlu Necdet Kılıç, AA’ya yaptığı açıklamada, baba Kılıç’ın sağlık durumunun ‘kötü’ olduğunu iddia ederek ‘serbest bırakılması’ gerektiğini savundu.

Bu arada, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre 2019 yılında 50 hasta tutuklu yaşamını yitirdi, 1333 hasta tutuklu ise sağlık sorunlarından dolayı serbest bırakılmayı bekliyor. Ancak AKP hükümetine yakın ajanslarda hiç bir şekilde yer almıyor. Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın haber yapılması ise dikkatlerden kaçmadı.

Kaynak : Pir Haber Ajansı (PİRHA)