İdlip’in güneyinde operasyonlarına Rusya ile birlikte devam eden Suriye ordusunun, M5 otoyolu üzerindeki Ma'ar Hattat köyünde bulunan TSK gözlem noktasının çevresini bombaladığı bildirildi. Suriye ordusu, İdlip’te TSK gözlem noktasının çevresini bombaladı
Suriye ordusu, İdlip’te TSK gözlem noktasının çevresini bombaladı Suriye ordusu, İdlip’te TSK gözlem noktasının çevresini bombaladı

Suriye ordusu ve müttefikleri, büyük oranda Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) kontrolünde bulunan İdlip’e operasyonlarını sürdürüyor.

Operasyon kapsamında dünden (3 Ocak) bu yana Maaret el-Numan kenti ve çevresindeki Mar Şurin, Maar Şemse, Tel Manis, Babila, Han el-Subul ve Maar Dibse’ye yönelik yoğun bombardıman gerçekleştirildi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Maaret el-Numan’a bağlı Maar Hattat köyünde bulunan TSK gözlem noktası çevresine Suriye ordusu tarafından top atışları yapıldığını bildirdi.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Han Şeyhun’u kontrol altına alması üzerine TSK, Maarat el-Numan ile Han Şeyhun arasında bulunan Ma’ar Hattat köyünde yeni bir gözlem noktası kurmuştu.

Ma’ar Hattat, Halep ve Şam’ın birbirine bağlayan M5 otoyolu üzerinde bulunuyor.

SOHR ayrıca, İdlip’in doğu ve güneydoğu kırsalında Suriye ordusu ile cihatçı gruplar arasında şiddetli çatışmaların devam ettiğini ancak Suriye ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının bir süredir bölgede uçmadığını kaydetti.

Ayrıca TSK’nın, Hiş beldesinin kuzeyinde M5 otoyolu yakınlarında yeni bir gözlem noktası inşa etmeye başladığı bildirildi.

Kaynak  : Sendika.org