Tel Abyad’da ki bombalı saldırı ile ilgili SDG’den ‘taktik’ yanıtı

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Tel Abyad’da gerçekleşen patlama ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sivillerin öldüğü ve yaralandığı patlamanın sorumlusunun SDG / YPG olduğu açıklamalarına da cevap verdi. Bali yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölgeyi boşaltmak ve Suriyeli sığınmacıları yerleştirmek için taktik olarak bunu uyguladığını ifade eden Bali “daha önce Efrin’de benzerleri yaşandı” diyerek saldırı konusunda Türkiye’yi suçladı.

ManşetPolitikaSavaş 2 Kasım 2019 Berke

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Tel Abyad'da gerçekleşen patlama ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sivillerin öldüğü ve yaralandığı patlamanın sorumlusunun... Tel Abyad’da ki bombalı saldırı ile ilgili SDG’den ‘taktik’ yanıtı
Tel Abyad’da ki bombalı saldırı ile ilgili SDG’den ‘taktik’ yanıtı Tel Abyad’da ki bombalı saldırı ile ilgili SDG’den ‘taktik’ yanıtı

Tel Abyad kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 13 sivil hayatını kaybetti, en az 20 kişi yaralandı. Türkiye yapılan saldırıdan SDG/YPG ‘ yi sorumlu tutarken, SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali yaptığı açıklamada “kenti boşaltma taktiği” dediği saldırı konusunda Türkiye’yi suçladı.

Türkiye’nin düzenlenen askeri operasyonla kontrolü altına aldığı Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinden Tel Abyad’da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Urfa’nın Akçakale ilçesinin hemen karşısında yer alan kentte yaşanan patlama sonrası olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Yaralananlar ambulanslarla Akçakale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, bir bombalı aracın patlatılması sonucunda ilk bilgilere göre 13 sivilin hayatını kaybettiğini, 20 civarında sivilin ise yaralandığını duyurdu. Gerçekleştirilen saldırıdan ise, SDG/YPG  sorumlu tutuldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamalarda gerçekleştirilen saldırı konusunda adres olarak SDG/YPG’ yi gösterdi.

Çavuşoğlu, saldırıyla ilgili “Tel Abyad’da onlarca masumu hedef alan saldırı terör örgütü YPG‘ye kol kanat geren, onu masum gösterenlere ibret olsun. Bu hain saldırı, Barış Pınarı Harekatı’nın ne kadar doğru ve yerinde olduğunun en büyük göstergesidir” paylaşımında bulundu.

SDG’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’nin saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) saldırıyla ilgili açıklama geldi.

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter hesabından yaptığı açıklamada daha önce Efrin’de benzerlerinin yaşandığını söylediği saldırı konusunda Türkiye’yi suçladı. Bali, bombalı saldırının Türkiye’nin bölgeyi bütünüyle boşaltıp, Suriyeli  sığınmacıları yerleştirmeyi meşrulaştırmak için başvurduğu bir “taktik” olduğunu  söyledi.

SDG Basın Sözcüsü şu paylaşımlarda bulundu:

“Türkiye ve kontrolündeki güçler, arazinin gerçek sahiplerini yerinden etmek ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri buraya yerleştirmek için şimdi de sivilleri hedef alan patlamalarla Til Abyad’da kaos yaratıyor. Türkiye, kontrol ettiği bölgedeki sivil kayıplardan sorumludur.

“Bu, Türkiye’nin işgal altındaki Efrin’de de başvurduğu şehrin Kürt nüfusunu ortadan kaldırmak için kullandığı taktiktir. Siviller bunun farkında olmalı ve hiç kimse Kuzey Suriye’de Türkiye’nin işgal ettiği bölgelerdeki evlerini terk etmemelidir.”

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)