Türkiye ve Rusya'nın ateşkes anlaşması ve Soçi mutabakatı kapsamında Qamişlo'da üçüncü devriyeye çıkan TSK ve Rus askeri araçları yine bölge halkının taşlı protestosu ile... TSK ve Rusya’nın 3’üncü ortak devriyesi : Qamişlo halkı askeri araçları taşladı
TSK ve Rusya’nın 3’üncü ortak devriyesi : Qamişlo halkı askeri araçları taşladı TSK ve Rusya’nın 3’üncü ortak devriyesi : Qamişlo halkı askeri araçları taşladı

Rusya ve Türkiye askerleri, Soçi mutabakatı doğrultusunda Kuzey ve Doğru Suriye bölgesinde 3’üncü ortak kara devriyesine çıktı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde Türk ve Rus askeri unsurları ve İHA’larının iştirakiyle üçüncü ortak kara devriyesi, Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik arasındaki bölgede başladı” denildi.

Rus ve Türkiye ortak devriyesi Qamişlo’nun Girkê Legê ilçesine  bağlı Dêrna Axa köyünden geçişleri sırasında halkın tepkisi ile karşılaştı. Halk, Türkiye’nin saldırılarına dönük tepkilerini ortak devriye konvoyunu taşlayarak gösterdi.

Kobane’de de taşlanmıştı

Varılan mutabakat çerçevesinde 5 Kasım günü Kobanê’de ortak devriye turu atan Türk ve Rus askerleri yine halkın tepkisi ile karşılaşmış ve konvoyda yer alan askeri araçlara çürük meyve, yumurta ve ayakkabı fırlatılmıştı.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)