Türkiye ile SDG arasında ateşkes için Ankara'ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Pence'in başında bulunduğu heyet bugün Erdoğan ile görüşmüştü. Ateşkes kararı görüşme sonrası... Türkiye’den operasyonda ateşkes kararı
Türkiye’den operasyonda ateşkes kararı Türkiye’den operasyonda ateşkes kararı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye arasında ateşkes sağlanması için Ankara’ya gönderdiği heyetin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından ateşkes ilan edildiği öğrenildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, öğlen saatlerinde Türkiye’ye geldi. Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile birlikte Cumhurbaşkanlığı’nda Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Türkiye heyetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet yer aldı.

Kuzey Suriye’de başlattıkları askeri harekat konusunda geçiçi ateşkes ilan edildiği öğrenildi. Buna göre görüşmede ateşkes kararı alındı. Türkiye’nin Suriye’den geri çekileceği öne sürüldü.