Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, görevden alınıp yerlerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Belediye Eş Başkanları Selçuk Mızraklı (Diyabakır) , Keziban Yılmaz (Kayapınar) ve... Tutuklanan Eş Başkanlar Kayseri’ye 10 saat boyunca kelepçeli şekilde götürülmüş
Tutuklanan Eş Başkanlar Kayseri’ye 10 saat boyunca kelepçeli şekilde götürülmüş Tutuklanan Eş Başkanlar Kayseri’ye 10 saat boyunca kelepçeli şekilde götürülmüş

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, görevden alınıp yerlerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’yı sevk edildiği Kayseri Bünyan T2 Hapishanesi’nde, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz ve Kocaköy Belediyesi Eş Başkanı Rojda Nazlıer’le ise sevk edildikleri Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde görüştü.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nden Kayseri’ye sevk edilen HDP‘li belediye eş başkanları, hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla ayrı ayrı hücrelere konulup, birbirleriyle iletişimi koparılarak sevk edildi.

Diyarbakır‘dan Kayseri’ye 10 saat süren yol boyunca belediye eş başkanlarının kelepçeleri de açılmadı. Molasız yapılan sevk sırasında, ring aracının bölünmüş dar hücreleri nedeniyle belediye eş başkanlarının hareket etmekte zorlandığı, özellikle uzun boyu nedeniyle Rojda Nazlıer’in hücreye sığmakta güçlük çektiği aktarıldı. Belediye eş başkanlarının dar ring aracı hücrelerinde vücutlarına giren kramplar nedeniyle zor bir yolculuk yaptığı aktarıldı. Avukatlar, görüştükleri belediye eş başkanlarının bu zorlu yolculuğa rağmen morallerinin yerinde olduğunu ifade etti. Kendisiyle yapılan görüşmede Mızraklı, avukatlara şunları söyledi:

“Bize düşman hukuku uygulanıyor. Bizi görevden alma gerekçesi ne ise sevk edilme gerekçemiz de aynıdır. Bizi nereye götürdüklerinden haberimiz yoktu. Geldiğimiz cezaevinde nereye getirildiğimizi öğrendik. Uygulanan düşman hukukudur. Dışarıda halkımızın, arkadaşlarımızın direnişi bizim durumumuzu belirler yoksa hukuktan bir beklentimiz yok. Ailelerimiz de cezalandırılıyor, bu şekilde ulaşımı olmayan bir yere getirilmemiz düşman hukukunun uygulandığının göstergesidir.”