Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve SMO'nun Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında “toplu infazlar” ve “sivillere yönelik ölümcül saldırılar” dahil “savaş suçları” işlediğini duyurdu. Uluslararası Af Örgütü: Türkiye savaş suçları işledi
Uluslararası Af Örgütü: Türkiye savaş suçları işledi Uluslararası Af Örgütü: Türkiye savaş suçları işledi
Uluslararası Af Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldıran Türkiye ve bağlı grupların gerçekleştirdiği savaş suçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Af Örgütü Açıklamasında “Türk askeri güçleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar koalisyonu sivillere yönelik utanç verici bir fütursuzluk örneği gösterdi” dedi.
Operasyona ilişkin hazırlanan raporda ilk yardım çalışanları, sağlık çalışanları, yerlerinden edilenler, gazeteciler ve insani faaliyetlerde bulunan görevlilerden oluşan 17 kişinin tanıklığına başvurulduğunu belirten Af Örgütü, “Toplanan bilgiler, yerleşim alanlarına yönelik ayrımsız saldırılara ilişkin ezici kanıtlar sunuyor” dedi.

“Bedenler kömür gibi kızarmıştı”

Raporda, Kürt Kızılayı (Heyva Sor a Kurd) çalışanı bir tanık, 12 Ekim’de Salihiye köyünde yerlerinden edilenlerin sığındığı bir yere düzenlenen bombardımanın ardından yıkıntılar arasından cenazeler çıkardığını anlattı. Söz konusu tanığın “Öldürülen çocukların kız mı erkek mi olduklarını bilemiyordum, çünkü bedenleri kömür gibi kararmıştı” şeklindeki anlatımlarına da raporda yer verildi.

Uluslararası Af Örgütü, 12 Ekim’de Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in infaz edilmesi üzerine de açıklama yaptı. Xelef’in öldürülmesine ilişkin “Ahrar El Şarkiye savaşçıları tarafından aracının dışına kadar sürüklendi, dövüldü ve soğukkanlı bir şekilde kurşunla öldürüldü” denildi. Af Örgütü’ne sunulan hastane raporunda da Kürt kadın siyasetçinin “kafasında bir çok kurşun izi, bacaklarında, yüzünde ve kafatasında kırıklar” olduğunun tespit edildiği belirtildi.
Ahrar El Şarkiye üyelerinin aynı gün en az 9 Kürt savaşçıyı esir alıp, öldürdüğünü açıklayan Uluslararası Af Örgütü, bu gruplarının alıkoyduğu, bir sağlık örgütüne çalışan iki sivilden de halen haber alınamadığı bilgisini paylaştı.