Van Valiliği, Çatak ilçesinde bulunan bir lisede iki öğretmenin doğum günü kutlamak için birbirlerine sarılarak tebrik etmesine verilen sürgün ve aylıktan kesme cezasını “Konusu... Van Valiliği öğretmenlere verilen ‘sarılma’ cezasını savundu
Van Valiliği öğretmenlere verilen ‘sarılma’ cezasını savundu Van Valiliği öğretmenlere verilen ‘sarılma’ cezasını savundu

Van Valiliği, Van’ın Çatak ilçesindeki bir lisede görev yapan iki öğretmenin doğum günü kutlaması nedeniyle birbirlerine sarılması üzerine öğretmenlere sürgün ve aylıktan kesme cezası verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini” diyerek verilen cezayı savunuldu.

20 Mayıs’ta yaşanan olay Salı günü ajansımızın geçtiği haberin üzerine gündeme geldi. Gündeme gelmesiyle beraber Valilik tarafından 3 gün sonra açıklama yapıldı.

Valiliğin, olaya ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde: “Bunun üzerine Van Valiliğinin yayınlamış olduğu metin şu şekilde habere servis edildi. İlimiz Çatak ilçesinde bir orta öğretim kurumunda ‘Doğum günü kutlarken birbirine sarılan öğretmenler cezalandırıldı’  ifadeleriyle medyaya yansıyan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Kamu görevlilerinin hizmet içi ve dışındaki davranışlarının, resmi sıfatlarının gerektirdiği niteliklerle bağdaşır olması gerekmektedir. Devlet memurlarının mevzuat hükümlerine aykırı hareket ettiği ya da kanunla belirlenen suç fiillerinin herhangi birini işledikleri yönünde ulaşan ihbar ve şikayetler hukuk güvenliği kapsamında Valiliğimiz tarafından incelenmekte ve soruşturulmaktadır.Bu kapsamda, ilimiz Maarif Müfettişleri tarafından ‘Bir lisede iki öğretmene ait uygunsuz görüntülerin bulunduğu’ iddiasıyla ilgili inceleme – soruşturma çalışmaları başlatılmış, soruşturma sonucunda ilgili kişiler hakkında disiplin ve idari teklifler getirilmiştir. İlgili haberlerde iddia edildiği gibi ‘doğum günü kutlaması ortamında yaşanan bir durumun söz konusu olmadığı’ tespit edilmiştir. Yapılan inceleme – soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, ‘konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini’ ortaya koymuştur.”

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)