Önce tahliyesine karar verilmesine rağmen savcının itirazı üzerine tutukluluğuna devam edilme kararı alınan HDP eski Milletvekili Abdullah Zeydan gönderdiği yazılı açıklama ile “Yargı mensuplarının Anayasayı,... Zeydan : “AKP’nin yargı mensupları AKP’nin çöküşünü engelleyemeyecek”
Zeydan : “AKP’nin yargı mensupları AKP’nin çöküşünü engelleyemeyecek” Zeydan : “AKP’nin yargı mensupları AKP’nin çöküşünü engelleyemeyecek”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeni yargı reformu kapsamında tahliyesine karar verilmişti. Ancak savcının itirazı üzerine mahkeme heyeti kararını değiştirerek Zeydan’ın tutukluluğuna devam kararı verdi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklu bulunan Abdullah Zeydan, mahkemenin kararına dair yazılı açıklama gönderdi.

Zeydan’ın açıklamasında şunları söyledi :

“Bizler üzerinde yürütülen sürecin yargıyla, adaletle, hakikatin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir süreç olmadığını, siyasi hedeflerine ulaşmak için, HDP’yi tasfiye etmek için yargının AKP tarafından sopa olarak kullanıldığı, siyasi rakibimiz tarafından rehin alındığımızı hep söylüyorduk.

Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. Fakat geldiğimiz noktada, kimi gönüllü, kimi tehditle, AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir. Önümüzdeki ilk seçimde tüm bu zulmün, hukuksuzluğun hesabını halkımız sandıkta soracaktır. Tarihin her döneminde barış, demokrasi, eşitlik mücadelesi verenler bedel ödemiştir. Fakat sonunda kazanan hep onlar olmuştur. Şimdi de öyle olacak.

Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenler zalimlerden güçlüdür

AKP’nin zulmüne maruz kalan tek kişi ben değilim. Bugün binlerce HDP’li, barış annesi, toplumun muhalif kesimleri bu zulümle karşı karşıyadır, bilinmelidir. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenlerin gücü zalimlerin gücünden daha fazladır. Bu gerçeklikle haklı barış, demokrasi, eşitlik mücadelemi, partime ve asil halkımıza daha da adanmış bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.”

Kaynak : Mezopotamya Ajansı (MA)